15 Temmuz’un gerisindeki isim Barkey’in CHP’li Aydıntaşbaş itirafı gündeme oturdu

Eski CIA Danışmanı Henri Barkey, Seyahat davasında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan Osman Kavala’ya yönelik “casusluk” suçlamasının münasebetleri ortasında gösterilen 18 Temmuz 2016’da Karaköy’deki akşam yemeğine ait olarak açıklama yayımladı. Barkey o akşam Kavala ile değil gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile yemek yediğini söyledi.

ÖNCE YEMEĞİ REDDETTİ

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan 18 Temmuz 2016’da Henri Barkey ile yemek yiyen gazetecinin Aslı Aydıntaşbaş olduğunu söylemiş ve “Aslı Aydıntaşbaş çıkıp söylesin, bir beşerle yemek yemek kabahat değildir lakin haksızlığa sessiz kalmak suça ortak olmaktır” demişti. KRT muhabiri Sultan Aksiyon Keleş, Yurter Özcan’ın işaret ettiği Aydıntaşbaş’a argümanları sormuş, Aydıntaşbaş, “Böyle bir tez var lakin bu olayla bir ilgim yok” demişti. Henri Barkey’i tanıyıp tanımadığı sorusuna “Herkes tanıyor, Washington’da büyükelçiliğe giden, yetkililerle, bakanlarla görüşen biriydi” diyerek karşılık vermişti. O gece ya da öbür bir tarihte Barkey ile yemek yiyip yemediği sorusuna ise “Röportaj vermek istemiyorum” diye karşılık vermişti.

RANDEVU AYDINTAŞBAŞ’LA

Barkey, toplumsal medya hesabından yayınladığı açıklama ile iddianamede ‘Kavala ile yemek yediği’ iddia edilen geceyi anlatı. Açıklamada şu sözler yer aldı: “18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası’nda arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile baş başa yemek yemek için gittim. Birebir akşam sivil toplum önderi Osman Kavala ile Karaköy Lokantası’nda tesadüfen karşılaştık. Kendisi ile birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum.”

AYDINTAŞBAŞ’TAN YANIT

Barkey’in açıklamasının akabinde toplumsal medya hesabından açıklama yapan Aydıntaşbaş, “Bu vakte kadar Osman’la ilgili bir dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, artık konuşması, manidardır” dedi. Aydıntaşbaş’ın açıklaması şöyle: “Polemik yaratmamak için ve Osman Kavala’nın bilgisi dahilinde sessiz kaldım. Şahsıma yönelik ortaya atılan mesnetsiz argümanları hüzünle karşılıyor, buna alet olanları insafa davet ediyorum.”

İNKAR EDİNCE KONUŞMUŞ

Aydıntaşbaş’ın bu kelamlarının akabinde Henry Barkey de Halk TV’ye açıklama yaptı. Barkey, açıklama yapmasının gerisinde Aslı Aydıntaşbaş’ın o geceyle hiçbir münasebetinin olmadığını söylemesinin yattığını belirtti. Barkey, “Aslı Hanım onun hakkında berbat niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğunu tez ediyor. Ben o gece Aslı Hanım’la yemek yedim, gerçek olan da bu. O iddianame çıktığında da Aslı Hanım’ın ismini görmeyince onun başına bela gelmesin diye onun ismini Atlantic mecmuası için yazdığım makalede kullanmadım. Artık benim onu ifşa ettiğimi ima ediyor. Halbuki onun ismi internette öbürleri tarafından ortaya atıldı” dedi.

KAYNAK: AKŞAM

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.