28 Şubat hasreti hortladı

Türkiye’den Mısır ve Suudi Arabistan’a giderek dünyaca saygın üniversiteler Ezher ve Medine İslam üniversitelerinde okuyan gençler, yeni bir tehditle karşı karşıya. Yükseköğretim Heyeti, Aldıkları eğitimin ülkemizde geçerli olması ve memur, öğretmen yahut akademisyen olarak vazife yapabilmek için denklik alması gereken öğrencilere 28 Şubat periyodunda uygulanan lisans tamamlama koşulunu tekrar getirdi. Bir sonraki adımda denkliklerin iptal edilmesinden kaygı eden mezunlar, daha evvel yaşadıkları mağduriyetin tekrar etmemesi için sorunun çözülmesini istiyor.

1992’DE DENKLİK VERİLMİŞTİ

İlk sefer 1992’de ülkeler ortası yapılan eğitim muahedesi sonucu rastgele bir koşul ve şart olmadan denkliklerini alabilen mezunlar daha sonra 28 Şubat’ın hışmına uğradı. 1996’dan itibaren El Ezher’de gördükleri üst seviye eğitime karşın öğrencilerin denklik almasının önüne bir dizi mani çıkartıldı. YÖK, El Ezher mezunlarına Türkiye’de farklı kentlerdeki üniversitelerde 1-2 yıl sürecek biçimde fark derslerini alma kaidesi koştu. YÖK, bir müddet sonra da bütün mutabakat ve yönetmelikleri rafa kaldırarak keyfi bir biçimde denklik vermeyi büsbütün durdurdu.

2014 YILINDA MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

28 Şubat’ın mağduriyetlerini 2014’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı bitirdi. Danıştay’a kadar götürülen hukuk süreçlerinde bürokratik oligarşiyi aşamayan mağdur mezunlar bu talimat sayesinde denkliklerine kavuştu. Ezher Mezunları ve Mensupları Derneği Lideri Ekrem Düzcan’a gönderilen 25 Mart 2015 tarihli ve YÖK Lider Vekili Safa Kapıcıoğlu imzalı dokümanda, “Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi’nin ilahiyat programını muvaffakiyetle tamamlayarak bu alanda lisansa muadil tahsil gördüğüne dair Denklik Evrakı, 2547 Sayılı Kanun’un 3 ve 7/p hususları uyarınca YÖK Yürütme Kurulu’nun 11.03.2015 tarihli kararıyla verilmiştir” denildi.

‘28 ŞUBAT’ KALINTILARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla olağana dönen denklik sorunları son 6 aydır yine ortaya çıktı. Mezunlar, 28 Şubat’ın bürokratik oligarşisinin uygulamasına benzeri bir uygulamayı devreye koyarak El Ezher mezunu öğrencilerden fark dersi vermelerini istiyor. Öğrencilerden farklı kentlerdeki üniversitelere giderek 1-2 yıl ders almaları isteniyor. El Ezher Mezunları ve Mensupları Derneği (EZDER) Lideri Düzcan’a nazaran bu durumun kaynağını YÖK’ün içinde varlığını sürdüren 28 Şubat zihniyetli bürokratlar oluşturuyor. Düzcan ve temsil ettiği binlerce El Ezher mezunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabinesinden sıkıntının kalıcı tahlile kavuşturulmasını istiyor.

KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.