AB, Rusya’dan gazın büsbütün kesilmesi ihtimaline hazırlanıyor

Avrupa, kış mevsimi en öncesi, karşılaşabileceği en berbat senaryoyla ilgili hazırlıklarını sürdürüyor.

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, kıtanın içinde bulunduğu durumla ilgili açıklama yaptı.

Von der Leyen, Fransa’nın Avrupa Parlamentosu Genel Şura oturumlarının yapıldığı Strazburg kentinde basın toplantısında konuştu.

“Rusya’dan muteber tedarikçilere gerçek çeşitlendiriyoruz”

Enerji tedarikine değinen von der Leyen, “Gaz tedarikimizi her şeyden evvel Rusya’dan muteber tedarikçilere hakikat çeşitlendiriyoruz. Gayretlerimiz şimdiden büyük bir fark yaratıyor.” dedi.

Mart ayından bu yana, Rusya’dan Avrupa’ya yapılan global LNG ihracatının 2021 yılına nazaran yüzde 75 arttığını söyleyen von der Leyen, ABD’den AB’ye LNG ihracatının neredeyse üç katına çıktığını tabir etti.

“Rus gazının büsbütün kesilmesine hazırlıklı olmalıyız”

Von der Leyen, “AB, gaz akışının daha fazla kesintiye uğramasına ve hatta Rus gazının büsbütün kesilmesine hazırlıklı olmalı.” diye konuştu.

“Tümüyle bir kesinti durumunda…”

Halihazırda kesintilerden etkilenen AB ülkesi sayısının 12 olduğunu belirten von der Leyen, bu nedenle ay ortasında bir acil durum planı açıklayacaklarını yineledi.

AA’nın aktardığına nazaran, von der Leyen, “Tümüyle bir kesinti durumunda gazın en çok muhtaçlık duyulan yere akmasını sağlamalıyız. Avrupa dayanışmasına sahip olmalı, ortak pazarı korumalıyız.” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.