Adana’da mesken baskınları: HDP’li eşbaşkanlar dahil çok sayıda gözaltı

Adana’da Binevş Kültür Merkezi ve konutlara düzenlenen baskınlarda ortalarında HDP Vilayet Eşbaşkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış’ın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Baskınlarda yurttaşların darp edildiği ve bir konutta çıplak arama dayatıldığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına nazaran Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Binevş Kültür Merkezi ile ilgili yürüttüğü bir soruşturmayı münasebet göstererek 38 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Soruşturma kapsamında Binevş Kültür Merkezi ile Adana ve Diyarbakır’da birtakım adreslere baskınlar düzenlendi. Baskınlarda, polislerin konutların kapılarını kırdığı ve vatandaşları darp ettiği belirtildi.

Baskınlarda yapılan aramaların akabinde ortalarında HDP Adana Vilayet Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış, DBP Çukurova Bölge Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Lider Yardımcısı Funda Buyruk ile Mehmet Sait Dikmen, Abdurrahman Oral, Hayrettin Öz, Sever Uzun, Mehmet Saruhan ve Mahsun Uzun’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Binevş Kültür Merkezi’ndeki aramalar ise devam ederken, Seyhan Belediyesi Lider Yardımcısı Funda Buyruk’un belediyedeki odasında da arama yapıldığı tabir edildi. Gözaltına alınanların Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü kaydedildi.

Polislerin baskın düzenlediği Mehmet Sait Dikmen’in konutunda vatandaşların polislerce darp edildiği belirtildi. Gözaltına alınan Mehmet Sait Dikmen’in babası Mehmet Emin Dikmen, sabah saatlerinde meskenlerine baskın düzenlendiğini belirterek, yaşadıkları şöyle anlattı: “Polislere durun kapıyı açacağız dedi, durmadan kapıya vurup, bağırıyorlardı. Polis dış kapımızı kırdı ve o esnada cam kırılıp yüzümüze geldi. Kan içinde kaldık. Hakaret edip bizi darp ettiler. Konutta çocuklar vardı ve psikolojileri bozuldu. Üzerimize silah doğrultular. Bu vicdansızlıktır” dedi.

Baskın sırasında meskende bulunan bir bayanın ise bir odaya kapatıldığı ve giysilerinin çıkarılarak çıplak arama dayatıldığı tez edildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.