Bakan Nebati’den ‘GES’ çıkışı: Talepler çok uygun durumda

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Adana Valisi Vali Süleyman Elban’ı ziyaretinin akabinde bir otelde düzenlenen “Halkbank Üretin Bayanlar Buluşması”na katıldı.

Buradan konuşan Nebati, yeni periyotta global fırsatlardan en âlâ formda yararlanmak emeliyle kurgulanan “Türkiye İktisat Modeli”ni başarılı halde uygulamaya devam ettiklerini söyledi.

‘KKM DÖVİZ KURU İSTİKRARINA DA KATKI SAĞLAMIŞTIR’

Modelin odağına ihracat, üretim, istihdam ve yatırımları artırmanın, cari dengeyi kalıcı olarak tesis etmenin alındığını vurgulayan Nebati, şöyle konuştu:

“Bu sayede makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirerek global bedel zincirlerinde yükselmeyi hedefliyoruz. Uygulamaya aldığımız Kur Muhafazalı TL Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) ile YUVAM Hesabı üzere destekleyici alternatif enstrümanlarla finansal istikrarı sağlamlaştırdık. 2021 Aralık ayında devreye aldığımız bu sistemle, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki hissesi 10 puanın üzerinde azalmış, mevduatın vadesi ise iki katına çıkmıştır.

KKM ayrıyeten döviz kuru istikrarına da katkı sağlamıştır. Bununla birlikte, kamuoyundaki birtakım spekülatif tartışmaların bilakis bütçeye oluşturduğu maliyet de hudutlu kalmıştır. Hakikaten bütçeden mart ayında 11,7 milyar lira, nisan ayında 4,6 milyar lira ve mayıs ayında 4,8 milyar lira olmak üzere toplam 21,1 milyar lira meblağında ödeme gerçekleşmiştir. Ayrıyeten, KKM uygulamasının bütçeye mümkün maliyeti Bakanlığımız tarafından farklı senaryolar dahilinde yakinen takip ediliyor.”

Çeşitli mecralarda gündeme getirilen “şişirilmiş” birtakım sayıların gerçeği yansıtmadığını tabir eden Nebati, şunları aktardı:

“Bu maliyetleri yayınlıyoruz, yayınlamaya devam edeceğiz. O denli baştan atmakla olmuyor. Maliyetlerimiz belirli. İhracatçı şirketlerimizle sanayi şirketlerimiz için kurumlar vergisini 1 puan indirerek memleketler arası rekabetçilik seviyesini artırıyoruz. Kredilerdeki selektif yaklaşımımızla, yatırımları desteklemeye yönelik kredileri önceliklendiriyoruz. Bu çerçevede 60 milyar lira meblağında Hazine takviyeli KGF paketlerini uygulamaya aldık. Artık bu paket tamamlandıktan sonra yeni paketleri de devreye alma vakti geliyor.

Benzer halde ihracatçılara ve turizm kesiminde faaliyet gösteren girişimcilere uzun vadeli finansman sağlamak üzere 150 milyar liralık bir imkanı da hayata geçirdik. Bu adımlara ek olarak, tüketici kredilerinde yüzde 5 olarak uygulanan BSMV oranını yüzde 10’a çıkartarak kredilerin üretime yönlendirilmesini, selektif kredi siyasetimizi daha da pekiştirerek ilerliyoruz. Bu adımın, birebir vakitte enflasyonla çaba sürecine de katkı sunacağını düşünüyoruz.”

“GES’E TALEPLER ÇOK DÜZGÜN GELİYOR”

Bakan Nebati, vatandaşların gelirlerine kıyasla çok borçlanmasının önüne geçmek ve kredi piyasasındaki ısınmanın makro istikrarları olumsuz etkilemesini önlemek gayesiyle tüketici kredilerine yönelik makroihtiyati siyaset çerçevesini sıkılaştırdıklarını anlatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tüketici kredilerinde dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik müspet ayrımcılık anlayışıyla hareket ediyoruz. Gerçekten 50 bin liraya kadar olan kredilerde vade müddetlerini azaltmadık. Önümüzdeki devirde de mali disiplinden vazgeçmeden makroekonomik ve finansal istikrarı gözeterek vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Tasarruflarını ulusal paramız olan Türk lirasında pahalandırmak isteyen vatandaşlarımıza yeni birtakım enstrümanlar da hazırladık ve ilan ettik. Bu kapsamda, tasarladığımız GES’i ferdî yatırımcılarımıza sunuyoruz. Kişisel yatırımcılarımız bundan faydalanabilir. Buna yönelik talepleri 15 Haziran’dan itibaren almaya başladık ve 22 Haziran’a kadar talep toplama süreci devam edecek. Şu anda da talepler çok güzel geliyor.”

GES’lerin getirisinin yıllık asgarî yüzde 23,04 olacağını ve kupon getirilerin vatandaşlara 3 ayda bir ödeneceğini anımsatan Nebati, “Bütçeye aktarılan hasılat hisselerine nazaran, merkeze alınmış olan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden bu gelirin getiri ölçüsü artma potansiyeli de yüksek olma imkanı sağlayacaktır.” dedi.

Nebati, ülkede sermaye piyasalarının gelişimi için sürdürdükleri çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

“TÜM FIRSATLARI PAHALANDIRMAK İSTEYEN BİR TÜRKİYE’MİZ VAR”

Bakan Nebati, Türkiye’nin basiretli, ferasetli ve azimli insanların ülkesi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu ülke, hiçbir zorluk karşısında asla pes etmeyen insanların ülkesidir. Biz pes eder miyiz? Etmeyiz, bu ülke etmez, etmeyecek. Bugün tüm dünyada yaşanan bir dönüşüm süreci kelam konusu. Globalleşme karşısında bölgeselleşme eğilimlerinin arttığı bir devirden geçiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın güçlü liderliğiyle üretim iktisadı olma yolunda kararlı adımlar atan, yeni periyotta oluşan tüm fırsatları pahalandırmak isteyen bir Türkiye’miz var. Elbette hiçbir değişim ve dönüşüm süreci kolay olmaz. Bunu en âlâ anlayacak şahısların bayanlarımız olduğuna eminim. Bir manada ülkemizin ‘doğum sancıları’ diyebileceğimiz bu değişim süreci, ülkemiz ve insanımız için daha müreffeh, daha hoş yarınlara hamiledir. Türkiye, mevcut potansiyelini, kararlılıkla uyguladığımız siyasetler sayesinde günbegün hayata geçirerek global sahnedeki aktifliğini artırma yolunda ilerlemeye devam ediyor.”

”TÜRKİYE’NİN AŞAMAYACAĞI HİÇBİR ZAHMET ASLA KELAM KONUSU OLAMAZ”

Gençlere daha müreffeh bir ülke bırakabilmek, Türkiye’yi global arenada hak ettiği yere getirebilmek için uğraş verdiklerini vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

“Bu süreçte bize çelme takmak isteyen, önümüze duvar örmek isteyen, inancımızı sorgulatarak bizi bu yoldan çevirmek isteyenler olacaktır, bekliyoruz, hiç bitmeyecek. Fakat unutmayalım ki biz, geçen yüzyılın başında, Ulusal Uğraş sürecinde, kadınıyla, erkeğiyle, genci, yaşlısıyla topyekun seferber olmayı bilmiş, vatanını daima birlikte savunarak zafere ulaşmış bir milletin torunlarıyız. O denli, esen her rüzgarla savrulacak kuru bir yaprak katiyetle değiliz. Artık, bu global dönüşüm sürecinde de misal bir anlayışla kadınıyla erkeğiyle sanayicisi, çiftçisi, esnafı, fiyatlı çalışanıyla el ele verdiğimizde Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir zahmet asla kelam konusu olamaz.”

“ÜLKEMİZİN YARINLARI İÇİN ÜRETEN KİM VARSA ONUN YANINDA OLACAĞIZ”

Nebati, artık çok sayıda mega altyapı projesini tamamlamış, dünyanın çabucak her köşesine yaptığı ihracatını daima artıran, insansız hava araçları, elektrikli araba ve hatta jet motorları dahil yüksek teknolojili üretime yönelmiş özgüvenli bir Türkiye olduğunu anlatarak, “Bunların tamamı 20 sene önce yalnızca hoş birer hayalden ibaretti. 20 yıl öncesinin bir genci olarak söylüyorum, bu hayalleri bize kurdurmuyorlardı. Bugün, tüm bunlar bizim somut kazanımlarımızdır.” dedi.

Türkiye’nin iktisat seferberliğinde bayanların ve bayan girişimcilerin çok değerli bir rol oynayacağını belirten Nebati, şunları söyledi:

“Kalbimle söylüyorum, kalbim dilime vuruyor. Sizsiz olmuyor, daima birlikte yürüyeceğiz. Bizler, ülkemizin yarınları için üreten, ihracat yapan, istihdamı artıran, ülkemiz için taş taş üstüne koyan her kim varsa onun yanında olmaya ve gereken tüm dayanağı vermeye devam edeceğiz. Bayanlarımızın her alanda, konutunda, iş yerinde, toplumsal hayatta daha fazla kelam sahibi olmaları için önlerini açmayı da aralıksız sürdüreceğiz. Ülkülerine ulaşan, memnun bir toplum inşa etme yolunda bayanlarımızın ülkemize, ekonomimize ve insanımıza sunacağı daha birçok katkının olacağından hiçbir kuşku duymuyorum. Her zorlukla bir arada bir kolaylığın olduğuna inanarak, yolumuzu bilerek, azimle ilerlemeye devam edeceğiz. Bayanlar optimisttir, optimistlik rahmanidir, karamsarlık şeytanidir. Daima vesvese verir. Vesveseleri bir tarafa atıyoruz, yolumuza bayanlarla devam ediyoruz. Bugün, emeğiyle çabasıyla var olan, hayalleri için gayret veren, yüreği ülkemiz, evlatlarımız için çarpan tüm bayanlarımızı tebrik ediyor, önlerinde hürmetle eğiliyorum.”

Konuşmaların akabinde Bakan Nebati ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Adana, Antalya, Osmaniye, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin ve Kahramanmaraş’ta başarılı genç bayan girişimcilere temsili “Halkbank Kredi Belgesi” verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati daha sonra bu vilayetlerden seçilen kooperatiflerin “Türkiye’nin Marka Kooperatifleri” ismi altında sergiledikleri eserlerin bulunduğu stantları gezdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.