Bayram tatili kaç gün olacak? Kabine toplantısında bayram tatilinin birleştirilmesi…

Bu yıl Hicri Takvim’de 1443’üncüsüne denk geldiğimiz Ramazan Bayramı tatili öncesinde milyonlarca yurttaş, Kabine Toplantısı’ndan çıkacak kararları beklemeye koyuldu. Hatırlanacağı üzere, önceki yıl; artan vakalardan kaynaklı geniş kapsamlı bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmış ve Cumhuriyet tarihinin en uzun bayram tatili yaşanmıştı. Bu sene de, Ramazan Bayramı tatilinin hafta içine denk geliyor olması sebebiyle tatilin hafta sonu resmi tatiliyle birleştirilme ihtimali konuşuluyor. İşveren, işçi ve milyonlarca öğrenci; haftalardır merak ettikleri bu sorunun cevabını Kabine Toplantısı vasıtasıyla bulabilir. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? 

Bayram Tatili Ne Zaman?

Her senenin ilk dini bayramı olmasıyla da bilinen Ramazan Bayramı tatili, bu yıl 2 Mayıs Pazartesi günü itibariyle başlıyor. 1 Mayıs Pazar günü de, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvime göre “Arefe Günü” olarak geçiyor. 2 Mayıs Pazartesi gününden 4 Mayıs Çarşamba gününe kadar resmi izin yapılacak. 

Ramazan Bayramı Tatili Uzatılacak Mı? 5-6 Mayıs…

Milyonlarca işveren, işçi ve öğrencinin merak ettiği en önemli noktalardan biri ise, Ramazan Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağı. Diyanet’in yayınladığı takvim baz alınacak olursa, bu sürenin 3 günle kısıtlı olacağı aşikar. Lakin, bayram tatilinin hafta içine denk gelmesinden ötürü hafta sonu tatili ile birleştirilme ihtimali konuşuluyor. Bu noktada, 5-6 Mayıs tarihleri için Kabine Toplantısı belirleyici olacak.

Memura Ek İzin Verilecek Mi?

Yeni bir açıklama yapılıncaya dek memurların ek izin yapması söz konusu değil. Ülkemizdeki memurlar da, 30 Nisan Cumartesi günü itibariyle izne çıkabilecek. Hafta sonu tatili ile Bayram tatilinin birleştirilecek olmasından ötürü, yeni bir açıklama gelene kadar memurlar 5 gün izin yapmış olacak. Fakat, Kabine Toplantısından Bayram tatilinin uzatılmasına yönelik bir karar çıkması halinde, bu süre 9 güne kadar yayılabilecek.

Kabine Toplantısı Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde toplanan Kabine Toplantısı, bir değişiklik olmadığı sürece 25 Nisan Pazartesi günü düzenlenecek. Her iki haftada bir yapılan bu toplantıların bir öncekisi 11 Nisan’da organize edilmişti. Bu sebeple, yeni toplantının 25 Nisan günü düzenlenmesi bekleniyor. Lakin, ülke gündeminin yoğun olması veya başka gelişmelerin yaşanması halinde bu tarih değiştirilebiliyor. Bu haftanın dikkat çeken bir diğer toplantısı da, Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca öncülüğünde gerçekleştirilecek Bilim Kurulu Toplantısı…

Bilim Kurulu Toplantısında Maske…

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca öncülüğünde aylık olarak, bilim insanları eşliğinde düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı 27 Nisan Çarşamba günü organize edilecek. Normalde, bu toplantının 20 Nisan’da yapılması gerektiğini belirten Sayın Koca, erteleme kararını açıklarken, “tarihi kararlar” alınacağına yönelik ilk sinyalleri verdi. Maske kullanımının altını çizen Koca, toplantıdaki gelişmeleri Çarşamba günü kamuoyu ile paylaşacak.

Önceki Yıl Sokağa Çıkma Yasağı…

2021 yılında dünya ile eşzamanlı bir şekilde Türkiye’deki Covid-19 vakalarının artışa geçmesi, Hükümeti harekete geçirmişti. Bu doğrultuda, 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs Pazartesi sabahına kadar geniş çaplı sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

Sokağa çıkma yasağı uygulamasından sonra vaka sayılarında gözle görülür düşüş saptanırken, maske; mesafe ve temizlik kurallarına daha fazla riayet edilmişti.

Kargolar Çalışacak Mı?

Kargo, hastane; polis karakolu, jandarma, ambulans ve diğer hayati iş kolları Ramazan Bayramı tatilinde kısmi de olsa faaliyetlerini sürdürecek. Bayram tatilinde nöbete kalan işçiler, bu izinlerini ilerleyen tarihte kullanacak ve tatil esnasında vatandaşa hizmet verilmeye devam edilecek.

Bu sebeple, Ramazan Bayramı boyunca kargoların faaliyetlerini sürdürmesi bekleniyor. Lakin, internet sisteminden yapılan ödemelerden ötürü sipariş alımı mağazalar tarafınca alınmayabilir. Ödemenin provizyona düşmesi sebebiyle teslimat bayram sonrasına sarkabilir.

Bankalar Ramazan Bayramında Açık Mı?

Bankalar, noter daireleri, vergi daireleri ve diğer kurumlar Ramazan Bayramı tatili boyunca kapalı olacak. Bankaların mobil uygulamalarında da havale ve EFT gönderimlerinin tatil boyunca askıya alınması bekleniyor. Yani bu süreçte ödemelerin havuza düşmesi söz konusu. Bunun dışında, Ramazan Bayramı tatili sona erer ermez tekrar tüm bankalar ve devlet kurumları kapılarını vatandaşa açacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.