BM’den dikkat çeken Kuzey Kore raporu

“Kuzey Kore, silah programını siber saldırılarla çaldığı kripto paralarla finanse ediyor.” Dikkat çeken bu ifadeler, Birlemiş Milletler raporuna ait.

Basına sızdırılan bir Birleşmiş Milletler raporunda, Kuzey Koreli siber saldırılarda ülkenin füze programını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çalındı. Raporda, 2020’den 2021’in ortalarına kadar çalınan dijital varlığın 50 milyon dolardan fazla olduğu tespit edildi.

BM araştırmacıları, bu tür saldırıların Pyongyang yönetiminin nükleer ve balistik füze programının önemli gelir kaynakları oluşturduğunu kaydetti. Araştırma sonuçlarının hafta sonu Birleşmiş Milletler’in yaptırımlar komitesine teslim edildiği belirtildi.

2019 yılında da Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’’nin çok yönlü siber saldırılarda kitle imha silahları programları için tahmini 2 milyar dolar biriktirdiğini açıklamıştı. BM Güvenlik Konseyi tarafından Kuzey Kore’nin nükleer denemeler yapması ve balistik füze fırlatması yasaklanmıştı. Ancak Kuzey Kore 2022’ye silah deneme yarışı içinde girdi. Pyongyang, 1 ay gibi kısa bir sürede 7 kez füze denemesi gerçekleştirdi.

Roma mezarlığında kafası kesilmiş onlarca iskelet bulundu

Roma mezarlığında kafası kesilmiş onlarca iskelet bulundu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.