Bodrum’da şehit edilen polisin katilleri için istenen ceza belli oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yahşi Mahallesi’nde 16 Haziran 2021 tarihinde takip ettikleri  silah kaçakçıları tarafından kurşun yağmuruna tutulan ve çıkan silahlı çatışmada yaşamını yitiren 28 yaşındaki polis memuru Ercan Yangöz yaşamını yitirmişti. Olayda polis memuru Abdülkadir Doğan’da yaralanmıştı.

Bir polis memurunun şehit edilmesi, iki polis memurunun öldürülmeye teşebbüs edilmesiyle ilgili tutuklanan Fatih Ö. hakkında “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme”, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs” ve tutuksuz sanık oğlu Efe Ö. hakkında ise aynı suçlara yardım ettiği suçlamasıyla hazırlanan iddianame Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

ÖLDÜRMEYE YÖNELİK SALDIRI GİRİŞİMİ OLARAK KABUL EDİLDİ

Hazırlanan iddianamede  Fatih Ö.’nün öldürme kastıyla hedef alıp tabancanın tüm şarjörünü ateşleyerek öldürme kararlılığını ortaya koyduğu belirtildi. Olay günü sanığın silah ticareti yapacağına dair elde edilen bilgi neticesinde takibe alındığı aktarılan iddianamede, hem sanık Fatih Ö.’nün üzerinde hem de takip edilen araçta silah saklamak için yaptırılan zula bölmesinde ruhsatsız silah bulunduğu bildirildi.

İDDİANAMEDE ÇELİŞKİLİ İFADELERİ DİKKAT ÇEKTİ

İddianamede, “Her ne kadar şüpheli Fatih Ö. arkasından gelen kişileri hasımları zannederek ateş ettiğini ve polis olduklarını anlamadığını söylese de ifadesinin devamında hasımları olarak saydığı kişiler tarafından hiçbir şekilde tehdit almadığını ve güncel bir saldırı tehlikesi olmadığını beyan ettiği” aktarıldı.

İddianamede, sanıklardan Fatih Ö.’nün polis memuru Ercan Yangöz’ün şehit edilmesi, diğer polisler Abdulkadir Doğan ve Sezgin Can Gürsoy’un öldürülmeye teşebbüs edilmesi suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıldan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Diğer sanık Efe Ö.’nün ise bu suçlara yardımdan 28 yıldan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

HASIMLARIMIZ SANDIM, ÖLDÜRME KASTIYLA ATEŞ ETTİM

Sanıklardan Fatih Ö., iddianamede yer alan ifadesinde kendilerini takip eden kişilerin polis olduğunu bilmediğini öne sürdü. Olay sırasında polislerin “Polis” veya “dur” uyarısını duymadığını iddia eden sanık, “Duysaydım silahımı kullanmazdım.

Polis memurlarının karın bölgelerini hedef alarak hasmım olduklarını düşündüğüm için öldürmek kastıyla ateş ettim. Yaşanan olaydan ötürü pişmanım” ifadelerini kullandı. Silah ticareti yaptığı suçlamasını kabul etmeyen sanık, çok sayıda silahı hasımları olduğu için ve hobi olarak bulundurduğunu ileri sürdü.

Efe Ö.’de olay sırasında kendisinin sadece aracı kullandığını, babasının ateş açtığı kişilerin polis olduğunu bilmediğini iddia etti. Olayın ardından sanıklar Fatih Ö. ve Efe Ö.’nün de aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alınmış, baba ve oğlu tutuklanmış diğer iki şüpheli serbest bırakılmıştı.

Efe Ö. yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmıştı. Muğla’nın yanı sıra farklı illerde düzenlenen operasyonlarda da silah ticareti ve saldırıyla ilişkili oldukları öne sürülen 19 şüpheli daha yakalanmış, bu kişilerden 12’si tutuklanmıştı.

ADI ÇATIŞMANIN YAŞANDIĞI SOKAĞA VERİLDİ

Şehit olan polis memuru Ercan Yangöz’ün adı Müskebi ve Yahşi mahalle sınırları içinde yer alan Oyder Caddesi’ne verilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.