CHP’den artırımlara reaksiyon: Karadeniz gazı çıkmadan, doğalgaz artırımları çıkıyor

ANKARA – Doğalgaza yüzde 30’luk artırımın akabinde elektrikte konut abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 artırım yapıldı.

CHP Güç ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgaz ve elektriğe yapılan artırımlarla vatandaşın nefes alamaz hale geldiğine dikkat çekerek, “Saray iktidarının tek bildiği siyaset artırım yapmak. Elektrikte tarife periyodunu bile bekleyemeden bir ay evvel artırım yaptılar. Saray iktidarı güç faturalarına artırım yapmaktan geri durmuyor. Kâfi ki artırım yapayım diyor. Elektrikte toplam artırım oranı yüzde 151’i bularak yılbaşındaki fahiş artırımın da üzerine çıktı. Doğalgaz konut tarifesine yılbaşından bu yana yapılan üç artırımın toplamı da yüzde 120 oldu” açıklamasında bulundu.

DOĞALGAZ KONUTTA 6 AYDA YÜZDE 120 ZAMLANDI!

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, EPDK tarafından elektrik tarifesine, BOTAŞ tarafından doğalgaz tarifesine yapılan artırımları yaptığı yazılı açıklamayla kıymetlendirdi.

İktidarın, 2023’ün birinci çeyreğinde Karadeniz doğalgazının konutlarda olacağını üç gün evvel duyurduğunu hatırlatan CHP’li Akın, “Doğalgaz konut tarifesi 1 Ocak’ta yüzde 25, 1 Nisan’da yüzde 35 ve son olarak 1 Haziran prestijiyle yüzde 30 oranlarında yapılan üç artırımla birlikte yılbaşından bu yana toplam yüzde 120 oranında zamlanmıştır” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son altı ayda sanayi tarifesi yapılan üç artırımla yüzde 213; elektrik üretim tarifesi ise yüzde 160 oranında artmıştır. Buna nazaran altı ayda doğalgaz tarifesi konutlarda 2 kattan fazla, endüstride ise 3 kattan fazla artış göstermiştir. Karadeniz doğalgazı muştusu yeniden artırıma dönüşmüş, iktidar vatandaşlarımızı bir kere daha kandırmıştır.

‘TARİFE DEVRİ GELMEDEN ELEKTRİĞE ARTIRIM YAPILDI’

EPDK’nın yayınladığı tarifeyle konut ve ziraî sulamada yüzde 15; ticarethane ve endüstride yüzde 25 oranında artırım yaptığını hatırlatan Akın, “Elektrik tarifelerinin bir yılda 3 aylık devirlerle Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açıklanması gerekirken; EPDK artırımlı tarifeyi bir ay evvelce, temmuz yerine haziran ayında açıklamıştır. Tarife devri dışında artırım yapılması; iktidarın gelecek aylarda da elektrik tarifesinde yeni artırımlar yapabileceğini göstermektedir” dedi ve açıklamalarını şu formda sürdürdü:

ELEKTRİK KONUTTA 6 AYDA YÜZDE 151 ZAMLANDI: Yılbaşında Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik artırımını yapan iktidar; KDV indirimi ve kademe değişikliği kelamda adımlarla elektrikteki indirim yapıldığı algısı oluşturmuştu. Elektrik tüketiminin daha da artacağı yaz aylarında konutlarda yüzde 15 artırım yapılması yılbaşında yapılan fahiş artırımın yükünü daha da artırmıştır. Diğer bir deyişle iktidarın şubat ve mart ayında elektrik faturasında kelamda indirim yapılması için attığı adımların tamamının göstermelik olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Mayıs ayında 240 kilovatsaat tüketimin faturası 310 lira olurken; yapılan son artırımla fatura 360 liraya dayanacaktır.

ELEKTRİKTE TOPLAM ARTIRIM YILBAŞI ARTIRIMININ DA ÜZERİNE ÇIKTI: AK Parti iktidarı göstermelik indirim algısını konut abonelerinin yanı sıra ticarethane aboneleri için de yapmıştır. Yılbaşındaki yüzde 127 oranındaki fahiş artırımın akabinde 1 Mart’ta yapılan yüzde 25 oranındaki indirimin üzerinden 3 ay geçtikten sonra ticarethane ve sanayi abonelerine de 1 Haziran prestijiyle yüzde 25 oranında artırım yapılmıştır. Diğer bir deyişle saray iktidarı indirim değil, indirim algısı yaratmış; bu göstermelik adımların üzerinden 3 ay sonra yaptığı artırımla; elektrikteki toplam artırım oranını yılbaşındaki artırım oranının üzerine çıkarmıştır. Buna nazaran yılbaşından bu yana yapılan artırım ve düzenlemeler dikkate alındığında yapılan son artırımla konutlarda düşük kademe yüzde 65, yüksek kademede ise yüzde 151 olmuştur.

ZİRAÎ SULAMAYA ARTIRIM BESİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDER: Temel besin fiyatlarının daima arttığı ve besin krizi ikazlarının yapıldığı bir devirde çiftçilerimizin ziraî sulamada kullandığı elektrik tarifesine 15 oranında artırım yapmak adeta yangına akaryakıt dökmek manasına gelecektir. Çiftçilerimiz zati artan gübre, ilaç ve akaryakıt fiyatlarıyla boğuşurken ziraî sulama tarifesi yılbaşından bu yana yapılan bu son artırımla yaklaşık yüzde 128 oranında zamlanmıştır.

HİÇBİR ÜLKE VATANDAŞINA BU KADAR ARTIRIM YAPMIYOR: İktidarın uyguladığı yanlış iktisat siyasetlerinin bedeli fahiş oranda yapılan güç artırımlarıyla vatandaşlarımıza ödetilmektedir. Saray iktidarı Rusya ile Ukrayna savaşı kaynaklı yaşanan krizi artırımlara mazeret olarak göstermesine rağmen; hiçbir ülke vatandaşlarına bu oranda artırım yapmamıştır. Türkiye; elektrik ve doğalgaza yapılan son artırımlarla birlikte güç enflasyonunda dorukta yer almaktadır. Vatandaşlarımız, temel besin eserlerinde durdurulamayan enflasyonun altında ezilirken; bu eserlerin fiyatlarını daha da artıracak güce artırım yapmak insafsızlıktır.

MAKYAJLI ENFLASYON BİLE ÜÇ HANEYE ÇIKACAK: İktidarın enflasyonla gayrette fırsatçılara asla müsaade verilmeyeceği tarafında verdiği bildirilere rağmen tüm bölümlerin üretim maliyetlerini artıracak güç artırımlarını yapması asıl fırsatçılık olmuştur. Sarayda dün gece gerçekleştirilen iktisat toplantısının çabucak akabinde kelam konusu fahiş artırımların gelmesi iktidarın tek siyasetinin artırım yapmak olduğunu bir kere daha göstermiştir. Hem doğalgaz hem de elektrik tarifesine yapılan artırımlardan vatandaşlarımız direkt etkileneceği üzere; hayat pahalılığının daha da artmasıyla da dolaylı olarak da etkilenecektir. Kelam konusu güç artırımlarının akabinde yaz aylarında enflasyonun makyajlansa bile üç haneye çıkması muhtemeldir.

AKARYAKIT FİYATI 30 LİRAYA ÇIKABİLİR: Akaryakıt artırımları da durmazken, önümüzdeki günlerde büyük artırımların yapılması beklenmektedir. Son bir yıl içerisinde 1 Haziran 2021 tarihinden bugüne kadar akaryakıta yüzde 235, motorine ise yüzde 250 oranında artırım gelmiştir. Aralık 2021 tarihinde litre fiyatı 10 liranın üzerine çıkan akaryakıt ve motorin, Şubat 2022’de 15 liranın üzerine, Mart 2022’de 20 liranın üzerine ve son olarak Mayıs 2022’de 25 liranın üzerine çıkmıştır. İktidarın müdahale etmemesi durumunda tüketimin artacağı yaz aylarında akaryakıt eserlerinin fiyatı 30 liraya çıkması kaçınılmazdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.