Cilt üzerinde inanılmaz özelliklere sahip 15 harika besin

Kirlilik, gerilim, soğuk yahut güneş… Cildinizin birden fazla saldırganlıkla yüzleşmek için kendini kollaması gerekir ve cilt sıhhati, hoşluğu ve parlaklığı üzerinde tesiri olan yalnızca kremler ve bakımlar değildir. Hayat üslubu ve beslenme de kıymetli bir rol oynamaktadır.

Günlük diyetteki meyve ve sebzelerde sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayan birçok vitamin ve antioksidan bulunur. Cilde baskı yapan günlük gerilimin haricinde hücresel yaşlanma da cilt sıhhatini büyük ölçüde tesirler.

Cilt yaşlanması iki farklı süreçte gelişir. Birincisi cildin sarkmasına, ince kırışıklıkların ortaya çıkmasına ve yaraların zayıf güzelleşmesine neden olan genetikle kontaklı olandır. İkincisi ise hem ömür stili hem de etrafla kontaklı olandır. Bu tıp yaşlanmaya güneş, kirlilik, rüzgar, soğuk ve ayrıyeten alkol tüketimi, sigara kullanımı ve makûs beslenme neden olur. Derin kırışıklıklar ve kalın, gevşek cilt ile sonuçlanır.

Yeterli ve istikrarlı bir diyetle cilt yaşlanmasını önlemek mümkündür. Tüketilen yiyecekler, cildin yaşlanmasından sorumlu olan özgür radikallere karşı savaşan antioksidanlar açısından güçlü olmalıdır. Bu antioksidanlar meyve ve sebzelerde bol ölçüde bulunurlar. Cildin korunmasında ve bilhassa elastikiyetinde birçok besin unsuru devreye girer.

İşte sağlıklı bir cilt için kesinlikle tüketilmesi gereken 15 besin.

Zerdeçal

Zerdeçal antioksidan, antibakteriyel ve iltihap önleyici bileşiklerle dolu kurkumin ismi verilen bir bileşik içerir. Sivilcelerle savaşır, lekeleri hafifletir, cildi aydınlatır, elastin üretimini hızlandırarak erken yaşlanmayı önler ve çevresel hasarlara karşı korur.

Chia

Chia tohumu yağı, kolajen üretimini artırmaya yardımcı olan yüzde 60’tan fazla omega 3 içerir. Kalsiyum, çinko, demir, fosfor, magnezyum ve potasyum üzere mineraller açısından zengindir, birebir vakitte hidrasyonu artırmaya ve cildi güçlendirmeye yardımcı olur, birebir vakitte kusursuz bir antioksidandır.

Kinoa

Kinoa birden fazla besinsel yararı olan bir harika besindir ve birebir vakitte cil sıhhati için de mükemmel bir yardımcıdır. Nemlendirme sağlamaya ve cildi onarmaya ek olarak, parlak olmasını sağlar.

Elma

Elmalar cilt sıhhati için en yeterli yardımcılardan biridir. Cilt elastikiyetini artırmak ve daha da genç görünmesini sağlamak için en yüksek kolajen içeriğine sahip kırmızı elmayı tercih edin.

Brokoli

En yeterli sağlıklı yiyecekler listesinden asla eksik olmayan brokoli, kozmetik eserlerin de bir numaralı bileşeni haline geliyor. Brokoli hücre yenilenmesini tetikler ve tahriş riski olmadan yaşlanma belirtilerini önler.

Lahana

Bir müddettir kozmetikte kullanılan lahana cilt için mükemmeller yaratabilir. Kollajen üretimini uyaran, UV ışınlarına karşı koruyan, nemlendiren, kırışıklıkları önleyen ve güçlü bir antioksidan tesire sahip bir vitamin ve mineral deposu olan lahanayı tabağınızdan eksik etmeyin.

Su teresi

Bu üstün yeşillik, kusurları azaltma ve cildi aydınlatma özelliklerinden ötürü kozmetik eserlerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Cildin antioksidan enzimlerini uyaran sülforafan ismi verilen bir molekül de içerir.

Domates

Domates hoş bir cilt için güzel besinlerle dolu bir meyvedir. İçerdiği likopen (kırmızı rengini veren pigment), akne dahil cilt problemleriyle gayret eder. Ayrıyeten domatesin içerdiği antioksidanlar cildi UV ışınlarına ve özgür radikallerin tesirine karşı müdafaaya yardımcı olur.

Kivi

Kivi, C vitamini açısından rekor içeriğe sahip küçük bir meyvedir. C vitamini nitekim ciltteki kolajeni korumak için çok yararlıdır. Bu sayede cilt sıkı kalır ve kırışıklıkların ortaya çıkması daha zorlaşır. Kıymetli kırışıklık önleyici kremler yerine her gün diyetinize kivi ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kuru cilde sahip olma potansiyelindeki beşerler için kusursuz bir yardımcıdır. Cilt hücrelerinde bulunan suyun kurumasını önleyen yağlı bir husus olan linoleik asit içerir.

Havuç

Havuç, bedenin A vitamini üretmesini sağlayan beta karoten açısından çok zengindir. A vitamini, cilde parlaklığını veren vitamindir. Sıhhatsiz bir cilt renginden şikayetçiyseniz, havuç yemenin tam vakti demektir.

Salatalık

Cilt çok kuruduğunda ya susuz kalmıştır ya da yeterli yağlardan mahrumdur. Suyu eksikse, salatalık mükemmel bir yardımcıdır. Salatalığın Yüzde 95’ten fazlasını su oluşturduğu için hakikaten de var olan en varlıklı sulu sebzedir.

Narenciye

Portakal, mandalina, limon ve başka narenciye besinleri C vitamini açısından zengindir ve C vitamininin cilde birçok yararı vardır. Kollajen oluşumunu sağlar, bu da cildi daha sıkı ve daha elastik yapar. C vitamini ayrıyeten cildi canlandıran mikro sirkülasyonun güzelleşmesini sağlar.

Yeşil çay

Özellikle sivilcelerle savaşmada yeşil çay harikadır. Yeşil çay, bedende sivilcelerden sorumlu bir hormon olan DHT düzeyini azaltır. Yeşil çay ayrıyeten cildi yaşlanmaya karşı muhafazaya yardımcı olan bir antioksidan deposudur.

Yağlı balıklar

Cildinizi olabildiğince uzun müddet pürüzsüz ve sıkı tutmak istiyorsanız, diyetinize tertipli olarak ton balığı, somon balığı, sardalya ve uskumru üzere yağlı balıkları eklemeyi unutmayın. Yağlı balıklar, cildin kollajen üzerindeki iltihaplı unsurların tesirine karşı koyarak kırışıklıkları yavaşlatan yağ asitleri olan omega 3 bakımından zengindir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.