Danimarkalı vekiller HDP kongresine katılıp Erdoğan’a hakaretler savurdu!

HDP’nin kelamda barış ve adalet için uğraş ettiklerini sav eden milletvekillerinin yanı sıra Birlik Listesi Dış Siyaset Sözcüsü Sören Söndergaard konuşma yaparken, kendisine terör örgütü PKK/PYD’ye sempatizanlığıyla bilinen Nikolaj Villumsen eşlik etti. Kelam konusu kongre hakkında soruşturma başlatılmış, 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Olağan Genel Kongresi’nde HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan konuşma yaptığı sırada, yüzleri kapalı 2 kişi terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın posterini açmaya çalışmıştı. Kongreye terör örgütü PKK’ya sempatizanlık besleyen Danimarkalı parlamento üyeleri de katıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

HDP olağan kongresinde atılan sloganlar ve PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın posterinin açılması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ kabahatinden soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında kimliği tespit edilen 4 kişi gözaltına alındı.

HDP’YE TAKVİYE DANİMARKALI PKK SAVUNUCULARINDAN

Terör sevici Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak (Birlik Listesi) milletvekilleri Maria Temponeras ile Anne Hegelund kongrede yayınladıkları görüntüde, HDP’nin kelamda barış ve adalet için gayret ettiğini, bu nedenle takviyeye gereksinimi olduğunu söyledi.

Milletvekilleri, “Şu anda dayanışmamız çok gereksinimleri var. Lider Erdoğan partimin yasaklanmasına çalışıyor. Binlerce milletvekili, belediye lideri ve aktivist mahpusa atıldı ancak barış, özgürlük ve adalet için çabaya devam ediyorlar” sözlerini kullandı.

ELEBAŞIYLA FOTOĞRAF

PKK sempatizanları Maria Temponeras ile Anne Hegelund’un terörist elebaşısı Abdullah Öcalan’ın posterinin önünde fotoğrafları olduğu da ortaya çıktı.

Kongrede tıpkı vakitte, PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin bayan kolu olan YPJ’nin toplantılarına katılan ve HDP savunuculuğuyla ön plana çıkan Birlik Listesi Dış Siyaset Sözcüsü Sören Söndergaard konuşma yaptı.

Kongredeki terör sevici bir öteki isim ise PKK’nın Avrupa Birliği’nin terör örgütler listesinden çıkarılması ve terör örgütü YPG için yardım toplayan Danimarkalı Milletvekili Nikolaj Villumsen oldu.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.