Demir Yumruk’ta tutuklu sayısı 29’a yükseldi

Demir çelik bölümünde paravan şirketler üzerinden geçersiz faturalarla kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattığı sav edilen firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 14’ü daha tutuklandı.

Alınan bilgiye nazaran, gözaltına alınan 139 kuşkulu, emniyetteki süreçlerinin akabinde Ankara Adliyesine sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına söz veren şüphelilerden, 70’i tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilirken, 69’u hakkında isimli denetim kararlarının uygulanması istendi.

Sulh ceza hakimliğinde sorgulanan 70 şüpheliden 14’ü tutuklandı. Başka zanlılar isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Böylece soruşturmada Erol Evcil’in de ortalarında olduğu 29 kuşkulu tutuklanmış oldu, 167 bireye ise isimli denetim uygulandı.

SAHTE FATURA İLE 25 MİLYAR LİRA ZARAR

Demir çelik dalında paravan şirketler üzerinden geçersiz faturalarla kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattığı tez edilen firmalara yönelik 28 Haziran’da düzenlenen “Demir Yumruk” operasyonunda, Erol Evcil’in de ortalarında olduğu 374 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Soruşturma kapsamında 4 Temmuz’da, Erol Evcil’in de ortasında bulunduğu 5 kuşkulu tutuklanmış, 10 kuşkulu ise “yurt dışı yasağı” isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı. 6 Temmuz’da adliyeye sevk edilen 42 şahıstan ise 10’u tutuklanmış, 32 kişi isimli denetimle bırakılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.