Dünyanın merakla beklediği haber geldi: Omicron aşısı için tarih belirli oldu

BioNTech ve Pfizer’ın mRNA bazlı koronavirüs aşısıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı müdafaa sağlayacak aşı için tarih verildi.

Açıklama, Hasret Türeci ile Uğur Şahin’in Almanya’da kurduğu BioNTech’ten geldi. Şirket “Uzun ve geniş bir koruma” sağlamak için geliştirilen Covid-19 aşısının aktüel versiyonu için klinik testlere başlandığını duyurdu.

Bu ay başlıyor

BioNTech tarafından yapılan açıklamada yeni aşının Omicron BA.4 ve BA.5 üzere yeni Covid-19 varyantlarına karşı geliştirildiğine vurgu yapıldı. Bu ay içinde yeni varyantlara karşı geliştirilecek aşının klinik testlerinin başladığı belirtilirken bu yılın sonunda da aşıların satışa çıkacağı belirtildi.

Şirketin kurucu ortaklarından ve CEO’su olarak vazife yapan Uğur Şahin, şirketin Covid-19 eser gamını geliştirdiği ve emellerinin “uzun ve geniş kapsamlı muhafaza sağlamak” olduğunu söyledi.

Ekim ayını işaret ettiler

İngiliz Financial Times gazetesi, BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için birinci aşı denemelerine ilkbahardan beri başladığını lakin regülasyon ve denetleme kuruluşları tarafından incelemelerin devam ettiğine dikkat çekti.

Şirket, resmi mercilerden onay alınması durumunda Omicron BA.4 ve BA.5’e karşı geliştirilen aşının Ekim ayında teslim dağıtıma çıkabileceğini duyurdu.

Şirketin kurucu ortaklarından Hasret Türeci de fareler üzerinde yapılan denemeler sonucunda Covid-19 aşısının BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı güçlü bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğunu söyledi. Aşının Omicron varyantları ve öteki varyantlara karşı tesirli olduğunu söyleyen Türeci, “Bu data, bizim deneyimimiz ve evvelki aşılardan gelen bilgilerle birlikte acil kullanım onayı almak ve ‘tam vaktinde karşılık vermek için’ kâfi olabilir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.