Düzceli şehidin ismi Kamerun’da da yaşayacak

Uzman Çavuş Furkan Kaplanbaba, 24 Ekim 2018’de, Erzincan’ın İliç ilçesinden misyona gitmek için bindiği kamyonetin devrilmesiyle şehit oldu.

Kaplanbaba, birinci aylarda biriktiği maaşıyla bir araba satın aldı fakat hiç binemedi.

İzninde Düzce’ye gelip, arabasını almayı planladığı belirtilen Kaplanbaba şehit olunca ailesi de aracı satarak, Kamerun’da oğullarının ismine su kuyusu açtırdı.

“Afrika’da ismine büyük bir su kuyusu açıldı”

DHA’ya konuşan anne Ayfer Kaplanbaba, “Furkan, misyona başlamasının akabinde birinci maaşlarıyla otomobil aldı. Düzce’den bir arkadaşı almıştı. Gelip müsaadesinde otomobilini götürecekti. Çok hevesliydi. Her gün kardeşine fotoğraflarını çektirip attırıyordu. Arabayı yıkamasını söylüyordu zira çok seviyordu. Kapıda bekliyordu ki, Furkan müsaadeye gelip götürecek. Nasip olmadı götürmek. Furkan şehit oldu, otomobil kapıda kaldı. Uzun müddet durdu. Binsek binemedik. Ben sattırmak istemedim ancak sonra eşim, ‘Nereye kadar kapıda saklayacağız. Bari satıp bir hayır yapalım’ dedi. Arabayı satıp parasını gönderdik. Afrika’da ismine büyük bir su kuyusu açıldı. İnşallah hayrı ebediyen orada su üzere akacak.” diye konuştu.

Evine ‘şehit köşesi’ yaptı

Ayfer Kaplanbaba, meskeninde oğlunun şehit olduğu gün üzerinde olan kıyafetleri, saatleri, fotoğrafları, asker kınası üzerinde duran eldiveni ve birçok şahsî eşyasının bulunduğu ‘şehit köşesi’ oluşturdu.

Kaplanbaba, oğlunun eşyalarına sarılıp teselli aradığını söyleyerek, “Günümün tamamını burada geçiriyorum. Okuyorum, fotoğraflarına, kıyafetlerine bakıp hasret gidermeye çalışıyorum.” dedi.

Mezun olduğu okula ismi verildi

Şehitlerin unutulmamasını isteyen Kaplanbaba, “Benim için en kıymeti olan, kendi oğlum ve öteki şehitlerin isimlerinin hiç unutulmaması. Gençlerin o şuurla vatan sevgisiyle yetişmesini istiyorum. Bunlar hiç unutulmasın.” diye konuştu.

Oğlunun isminin, eğitim gördüğü okula verildiğini belirten Ayfer Kaplanbaba, kendisinin de daha evvel burada paklık vazifelisi olarak çalıştığını söyleyerek, “Yeşiltepe İlkokulu’na ismi verildi. Şu levhaya bakmak benim için büyük gurur. Ben bu okulda çalıştım. Furkan buradan mezun oldu. Ortaokulu burada bitirdi. İnşallah buradan birçok Furkan’lar yetişir. Vatana, millete yararlı olurlar.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.