General Motors, Ay’da ulaşım hizmeti verecek

2018 yılında bir Roadster modelini uzaya göndererek dikkatleri üzerine çeken Tesla, epeyce ses getirmişti.

Apollo 15 vazifesinden beri NASA ile iş birliği yapmayan General Motors, Lockheed Martin ile birlikte çalışarak Ay seyahatleri için araç geliştirecek.

NASA ile 50 yıldan uzun bir bağlantısı olan Lockheed Martin, Amerikan endüstrisinin değerli isimlerinden biri.

Özellikle askeri ve uzay teknolojileri üzerinde odaklanan bu firmaya ortak olacak General Motors, araba alanındaki deneyimini uzay teknolojileriyle birleştirecek.

2025’teki Ay misyonuna yetişecek

Proje kapsamında tasarlanan arabaların, 2025’te gerçekleştirilmesi beklenen, 21. yüzyılın birinci beşerli Ay vazifelerinden evvel hazır olması planlanıyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Artemis programından bağımsız olarak yürütülen proje rastgele bir devlet takviyesi olmadan hayata geçirilecek.

Otonom sürüş kabiliyetine sahip olacak araçlar, Ay yüzeyinde insan yahut teçhizat taşıma hizmeti sağlayacak güçte olacak.

Ay yüzeyinin bir kısmındaki şartları temel alan simulatörle tasarlanan araba sistemi, Dünya’daki yerçekiminin altıda birine programlandı.

Apollo 15 misyonundaki Ay aracı tam 7.6 kilometre ara katetmişti. Lakin yeni geliştirilecek Ay aracının çok daha uzun mühlet kullanılabilmesi planlanıyor.

Bu sayede astronotlar, yeni misyonlarda Ay’ın etrafında daha uzun mesafele yol alabilecek.

Güneş gücüyle şarj olacak olan arabalar, kolay kullanım ve bakım özelliği sayesinde yaklaşık 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.