Helikopter kazasında ölen Kobe Bryant ve kızı Gianna’nın fotoğraflarının sızdırılması davasında dehşetli ayrıntılar

26 Ocak 2020’de helikopter kazasında hayatını kaybeden basketbol efsanesi Kobe Bryant ve kızı Gianna’nın, kaza yerindeki fecî fotoğraflarının çekilmesi ve sızdırılması hakkındaki davanın yargılanmasına başlandı. Kobe Bryant’ın eşi Vanessa, ortaya çıkan ayrıntılar sonrası mahkemede güç anlar yaşadı..

NBA efsanesi Kobe Bryant’ın eşi Vanessa Bryant’ın, kaza fotoğraflarının yayınlanması sonrası özel hayatın kapalılığını ihlal ve ihmal nedeniyle açtığı davanın yargılanmasına başlandı.

26 Ocak 2020’de Kobe Bryant ve kızı Gianni (13 yaşında), yedi kişinin daha hayatını kaybettiği helikopter kazasında feci biçimde can verdi. Bryant’ın eşi, mahkemede eşinin ve kızının parçalanmış haldeki fotoğraflarının nasıl sızdırıldığını anlattığında gözyaşlarına hakim olamadı. Vanessa Bryant, şerif yardımcılarının ve itfaiyecilerin, NBA yıldızının vefatından iki gün sonra bir barda ‘kafası kesilmiş ve parçalanmış vücudunun’ imajlarını beşerlerle nasıl paylaştığı anlatılırken hıçkıra hıçkıra ağladı.

Vanessa, sızdırılan fotoğraflar nedeniyle LA County Şerif Departmanı’na karşı milyonlarca dolarlık kapalılık davası açtı. Ölen kocasının ve kızının manzaraları nedeniyle ‘ciddi duygusal sıkıntı’ çektiğini ve ‘fiziksel olarak hastalandığını’ tez etti. Yas tutan Vanessa, görevlilerin fotoğrafları araştırma maksadıyla değil, ‘kendi şahsî zevkleri’ için çektiğini öne sürdü.

Kobe Bryant’ın eşi Vanessa.

KOBE’NİN CESEDİNİ GÖREN BARMENİN TEPKİSİ

Vanessa’nın avukatı Luis Li, mahkemdeki 10 üyeli heyete dramatik bir açılış konuşması yaparken, kolluk kuvvetlerinin Kobe ve Gianna’nın fotoğraflarını hatıra olarak çekip paylaşarak kazayı nasıl suistimal ettiklerini anlattı. Li konuşmasına, şerif yardımcısının bir barda otururken çekilmiş imgelerini paylaşarak başladı. Görüntüde, memurun barmene bir şey göstermek için cep telefonunu tuttuğu görülürken, telefona bakan kişi, argümana nazaran Kobe’nin cesedinin ürkütücü manzarası karşısında şoke oluyor ve uzaklaşıyor.

“YANMIŞ ETLERİN, UZUVLARIN FOTOĞRAFLARI…”

Avukat, milletvekillerinin ve itfaiyecilerin enkazın etrafında nasıl dolaştıklarını ve helikopter kazasında parçalanan cesetlerin fotoğraflarını nasıl çektiklerini anlattı. “Yanmış etlerin, uzuvların fotoğraflarını çektiler. Vicdanları sarsan bir şey” diyen Li, kaza kurbanlarının ‘et yığını’ olarak görüldüğünü söyledi ve eşinin fotoğraflara bakmayı reddettiğini argüman eden bir dedektifin ses kaydını dinletti.

“BARDA BAYANI ETKİLEMEK İÇİN…”

Ayrıca bir memurun, kurbanların fotoğraflarını ‘barda bir bayanı etkilemeye çalışmak ve kaza mahallinde bulunmakla övünmek’ için kullandığı da tezler ortasında yer aldı: “Çalışanlar kazayı istismar etti. Hatıra olarak Kobe ve Gianna’nın fotoğraflarını çekip paylaştılar. Güzelleşmeyen bir yaraya tuz döktüler.”

“FOTOĞRAFLAR HİÇ SIZDIRILMADI”

Los Angeles County avukatı ise, Vanessa’nın zımnilik ihlali davasının yasal bir bedeli olmadığını savundu. Los Angeles County avukatı J. Mira Hashmall, fotoğrafların halka sızdırılmadığını söyledi:

“Şikayet edilen fotoğrafların hiçbir vakit medyada, internette yer almadığı yahut öbür bir halde kamuya açıklanmadığı tartışmasızdır. Davacı Vanessa Bryant, aile üyelerinin fotoğraflarını hiç görmedi.”

Davacı taraf, Gianna ve Kobe’nin kalıntılarının en az 28 şerif departmanı aygıtında ve en az bir düzine itfaiyeci tarafından dağıtıldığını tez ediyor.

YASAL OLARAK YASAK

Kaliforniya maddelerine nazaran, birinci müdahale takımları bir kaza yahut cürüm mahallinde ölen şahısların fotoğraflarını müsaadesiz çekmesini cürüm sayıyor. Daha evvel tıpkı kazada ölen iki ailenin açtığı misal bir davayı çözmek için 2,5 milyon dolar tazminat ödendi.

Vanessa Bryant bu tazminattan daha fazlasını istediği için uzlaşmaya gitmedi. Los Angeles County, Vanessa’nın fotoğraflar yüzünden duygusal ıstırap yaşayıp yaşamadığını belirlemek için psikiyatrik kıymetlendirme istediğinde, avutkatları bu tavrı zorbalık olarak yorumladı. Los Angeles Şerif Departmanı, Vanessa’nın davasını ‘para kapma’ olarak kıymetlendirdi.

Vanessa ayrıyeten helikopter kiralama şirketine ve ölen pilota karşı da dava açtı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.