İklim aktivistleri kendilerini 1889 tarihli Van Gogh tablosuna yapıştırdı

İngiltere’nin başşehri Londra’da iki iklim aktivisti, iklim değişikliğine dikkat çekmek için farklı bir harekete imza attı.

Başkentteki Courtauld Gallery‘deki Van Gogh standına gelen aktivistler, ellerine sürdükleri yapıştırıcı ile Vincent Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırdı.

İngiltere hükümetinin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak maksadıyla kurulan iklim aktivisti küme Just Stop Oil kümesi üyesi olan 21 yaşındaki Louis McKechnie, daha evvel ise geçtiğimiz mart ayında İngiltere Premier Lig gruplarından Newcastle ile Everton ortasındaki maçta kendisini kale direğine bağlayarak gündeme gelmişti.

McKechnie, kendisinin ve aksiyoncu arkadaşının tutuklanmasının beklendiğini belirterek, “Bu resme yapışmış durumdayız zira geleceğimiz için korkuyoruz. Gereksinimimiz olan değişikliği elde etmenin diğer bir yolu olsaydı, yapardık. Öbür her şeyi denedik” dedi.

Courtauld Gallery tarafından yapılan açıklamada, kelam konusu hareketin öğlenden sonra gerçekleştirildiği tabir edilerek, hareket nedeniyle galerinin günün geri kalanında ziyarete kapatıldığı aktarıldı. Açıklamada ayrıyeten, Courtauld Gallery’nin yarın olağan formda ziyarete açılacağı tabir edildi.

Daha evvel 20 kere tutuklanmış ve 6 hafta mahpus yatmış eski bir mühendislik öğrencisi olan McKechnie, İngiltere’nin iklim değişikliği aktivistleri ortasında en tanınan yüzlerden biri haline geldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.