İngiltere’de enflasyon 40 yıl sonra çift haneyi gördü

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin bugün yaptığı açıklamaya nazaran İngiltere’de enflasyon beklentileri aşarak temmuzda 10,1’e yükseldi. Böylelikle 40 yıl sonra birinci defa enflasyon çift haneyi gördü.

İngiltere’de tüketici enflasyonu (TÜFE) temmuzda beklentileri aşarak yüzde 10,1’e yükseldi. İngiltere’de TÜFE haziranda yüzde 9,4 olarak hesaplanmıştı.

Reuters’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler TÜFE’nin temmuzda yüzde 9,8’e yükselmesini bekliyordu.

40 YILIN ZİRVESİ

Bloomberg’in haberine nazaran İngiltere’de enflasyon beklentilerin üstünde artarak 40 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Enflasyon bilgileri hükümet ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) üstündeki baskıyı artırdı.

BOE Lideri Andrew Bailey faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduğunun sinyalini vermişti. Bununla birlikte temmuzda istifa eden eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yerine gelmek isteyen adaylar faturalarını ödemekte zorlananlara daha fazla yardım kelamı veriyor.

Ekonomistler artan maliyet baskıları nedeniyle artık resesyon riskinin çok daha mümkün görüldüğü İngiltere’ye dair giderek daha da karamsarlaşıyor.

4. ÇEYREKTE RESESYON BEKLENİYOR

BOE dördüncü çeyrekte başlayacak ve 2024’ün birinci yarısına kadar sürecek bir resesyon bekliyor.

BOE güç faturalarının yükseleceği beklentisiyle enflasyonun bu yıl yüzde 13’ü geçeceğini varsayım ediyor. Kelam konusu datalar Margaret Thatcher hükümetinin bir ücret-fiyat sarmalını denetim altına almaya çalıştığı Eylül 1980’den bu yana en berbat ekonomik performansa işaret ediyor.

Bailey enflasyondaki sıçrama için Rusya’yı doğalgaz arzını kısmakla ve Avrupa genelinde elektrik maliyetini yükseltmekle suçladı.

Faturalardaki artış İngiltere genelinde çalışanları daha yüksek fiyat talep etmeye itiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.