İran, kripto para ile 10 milyon dolar bedelindeki birinci ithalat sürecini gerçekleştirdi

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Lideri Alireza Peymanpak, Twitter hesabından paylaştığı bildirisinde, ülkesinin kripto para ile ticareti yaygınlaştırmak istediğini belirtti.

Peymanpak, “Bu hafta, kripto para ünitesi kullanılarak 10 milyon dolar bedelindeki birinci resmi ithalat siparişi kaydı muvaffakiyetle tamamlandı. Eylül ayı sonuna kadar maksat ülkelerle dış ticarette kripto para üniteleri ve akıllı mukaveleler yaygın olarak kullanılacak” sözlerini kullandı.

HEDEF TEK TARAFLI BANKACILIK YAPTIRIMLARINI AŞMAK

Ticareti Geliştirme Teşkilatı Lideri Peymanpak, 10 Ocak’ta yaptığı açıklamada, kripto para ünitesinin milletlerarası ticarette kullanılması konusunda Merkez Bankası ile mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

Tahran’ın kripto paraları milletlerarası ticarette kullanmak istemesindeki asıl amacın ABD’nin uyguladığı tek taraflı bankacılık yaptırımlarını aşmak olduğu düşünülüyor. İran, evvelki ABD Lideri Donald Trump devrinde getirilen tek taraflı bankacılık yaptırımlarıyla milletlerarası ticarette dolar bazlı süreçler yapamıyor.

İran, ayrıyeten dünyada en çok kripto para madenciliği yapılan ülkelerin ortasında yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.