İstanbul’daki ‘cemaatin gövde gösterisi’nden sonra Trabzon’da da ‘cüppeli yürüyüş’ yapıldı

Trabzon’un Of ilçesinde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet merasimi öncesi kentte “cüppeli ve sarıklı” çeşit atılması, reaksiyon çekti. İlahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, ibadet olmayan hafızlığın, Cumhuriyete karşı bir başkaldırı gösterisine dönüştürüldüğünü söyledi.

Mayıs’ta Arnavutköy Taşoluk Yeşil Camisi’nde, İsmailağa cemaatiyle irtibatlı olduğu bilinen Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nda hafızlığını tamamlayan 393 kişi için düzenlenen “icazet töreni” öncesi yüzlerce “cüppeli ve sarıklı” kişi, cami etrafında tekbirle yürüdü. Reaksiyon çeken imajların bir gibisi ise evvelki gün Trabzon’un Of ilçesinde kaydedildi.

Of Müftülüğü tarafından Çarşıbaşı Büyük Camisi’nde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için gerçekleştirilen merasimden evvel kentte “sarıklı cüppeli” çeşit atıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter ekibi eşliğinde Of Belediyesi önünde toplanan bireylerin mescide yürümesi, toplumsal medyada reaksiyon çekti. İmajlar, kimi isimler tarafından ise “Ve bir akıl evvela ihtilali devirecek” üzere kelamlar ile paylaşıldı.

“GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ”

Görüntülere reaksiyon gösteren ilahiyatçı ve felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz, merasimin “görünüşte bir hafızlık icazeti” olduğunu, “bazılarını hilafet ve şeriat devleti konusunda cesaretlendirecek imgelerle karşı karşıya kalındığını” vurguladı. Hafızlığın bir ibadet olmadığını söyleyen Filiz, “Kuran bugün ezberlenerek korunmaya gereksinim duymaz zira her yerde vardır. Teknik zorunluluktan ortaya çıkmış bir kurum olarak miadını doldurmuştur. Bu kalkışma nümayişinin (gösteriş) İslamla, Kuran’ın ruhuyla ve hafızlıkla rastgele bir alakası olamaz” dedi.

İbadetin kişi ile yaratıcı ortasında olduğunu ve asla bir şovun aracı haline getirilemeyeceğini aktaran Prof. Dr. Şahin Filiz, “Bu şovun de ibadetin boyutlarını aştığını, devlete karşı adeta meydan okumaya; devlete, Atatürk prensip ve ihtilallerine, Cumhuriyetin kuruluş prensiplerine karşı bir gövde gösterisine döndüğünü görüyoruz. Bu, dini kullanarak cumhuriyete karşı bir kalkışmadır” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.