İtalya’da helikopter kazasına ‘cinayet’ soruşturması

İtalya’da ortalarında 4 Türkiyeli’nin yer aldığı helikopter kazasına ait kritik bir soruşturma yürütülüyor.

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, Reggio Emilia Cumhuriyet Savcılığı, Toskana ile Emilia-Romagna bölgeleri ortasındaki Apenin dağlarında 9 Haziran’da meydana gelen helikopter kazasına ait “kusurlu felaket” ve “adam öldürme” suçlamalarıyla soruşturma başlattı. Savcı Marco Marano’nun soruşturmayı büyük zımnilik içinde yürüttüğü belirtildi.

‘YILDIRIM DÜŞTÜ’ İDDİASI

Enkazın bulunduğu yerin sıkıntı bir alan olduğu söz edilen haberde, İtalyan Ulusal Uçuş Güvenliği Ajansı’nın (ANSV) da incelemeler için A119 Koala tipi helikopterin kazasına ait bölgeye teknik takım gönderdiği kaydedildi.

Bu ortada, Gazzetta di Modena’ya konuşan kazada ölen İtalyan pilot Corrado Levorin’in pilot arkadaşı Igor Caboni ise helikopterin yıldırım isabet etmesi sonucu düştüğünü öne sürdü.

Kazada hayatını kaybeden Lübnanlı yolculardan birinin kazadan az evvel çekip oğluna gönderdiği görüntü, İtalyan basınında geniş halde yer bulurken, kelam konusu imajda helikopterin fırtınalı havada yol aldığı görülüyor.

İtalyan basınında yer alan başka haberlerde de cenazelerin enkaz bölgesinden alınarak Modena’ya götürüldüğü ve burada kaza nedeninin açıklığa kavuşması için cesetlere otopsi yapılacağı bildirildi.

CENAZELER ŞİMDİ TÜRKİYE’YE GELMEDİ

Öte yandan, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, cenazelerin Türkiye’ye nakil tarihi şimdi netlik kazanmadı. İtalyan makamları ile iş birliği içinde nakil süreçleri için gerekli sürecin başlatıldığı, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nin de cenazelerin en süratli biçimde Türkiye’ye ulaşması konusunda çalışmaları yakından takip ettiği öğrenildi.

İtalya’nın Lucca kentinden Treviso’ya gitmek üzere 9 Haziran’da 7 bireyle havalanan helikopter bir müddet sonra radardan kaybolmuştu. İtalyan güvenlik güçleri, helikopterin enkazını 11 Haziran sabahında 1922 metre yükseklikte Cusna zirvesinde tespit etmiş ve kısa mühlet sonra kazadan kurtulan olmadığı açıklanmıştı. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.