İzlanda, 2024’te ticari balina avını sonlandırmayı planlıyor

İzlanda, 2024'te ticari balina avını sonlandırmayı planlıyor

İzlanda Tarım ve Balıkçılık Bakanı Svandis Svavarsdottir, mevcut kotaların sona ermesinin ardından 2024’ten sonra balina avcılığına izin vermek için “ortada çok az gerekçe olduğunu” söyledi.

İzlanda basınına konuşan Svavarsdottir, balina avcılığının ülke ekonomisine son yıllarda çok fazla katkı sağlamadığını ve son üç yıl içinde büyük balina yakalanmadığını ifade etti.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, İzlanda’da avlanan balinaların en büyük alıcısının Japonya olduğunu ve buradan gelen talebin de her yıl düştüğünü kaydeden Svavarsdottir, yoğun tartışmalar ve protestolar yüzünden ABD’deki gıda tedarik zinciri “Whole Foods” şirketinin İzlandalı ürünlerin pazarlamasına son verdiğini söyledi.

Japonya, 30 yıllık yasağın ardından 2019 yılında ticari olarak balina avcılığına izin vermişti. Japonya, balina ticaretini 1986 yılında yasaklayan uluslararası anlaşmadan 2018 yılında ayrılmıştı.

Daha önce balina avcılığı yasaklayan İzlanda, 2006 yılında bu yasağı kaldırdı. İzlanda’da 2006 ila 2018 tarihleri arasında 852 yüzgeç balinanın katledildiği tahmin ediliyor.

İtalyan moda devi gerçek kürk kullanımını bıraktığını açıkladı

İtalyan moda devi gerçek kürk kullanımını bıraktığını açıkladı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.