John Lennon’un, Paul McCartney’e yazdığı öfkeli mektup açık artırmada

John Lennon’un, Beatles’ın dağılmasından sonra Paul McCartney’e yazdığı mektup artık açık artırmada. Lennon, kaleme aldığı öfkeli mektupta McCartney’e “takıntılı eski dostum” diye hitap ediyor. Mektubun 40 bin dolara (yaklaşık 716 bin liraya) satılması bekleniyor.

Dünyanın gelmiş geçmiş en efsanevi kümelerinden biri olan Beatles’ın eşyaları ortasından değerli bir evrak satışa çıkıyor. Hâlâ neden ayrıldıkları ya da bu dağılmaya kimin sebep olduğu tartışma konusu olmaya devam ederken, küme üyelerinin yazdığı bir mektup dikkat çekiyor.

Üç sayfalık mektup, Kasım 1971’de Lennon tarafından kaleme alınmış. Yepyeni evrak şu anda satışa çıkıyor ve 40 bin dolara (yaklaşık 716 bin liraya) satılması bekleniyor.

Lennon, mektupta McCartney’e adeta ateş püskürüyor ve McCartney’i herkesin içinde üzerlerine çullanmakla suçluyor.

Grubun dağılmasından 18 ay sonra yazılan mektupta Lennon, McCartney’nin The Beatles’a dava açması ve Melody Maker mecmuasıyla yakın vakitte yaptığı bir röportaj hakkında yorum yapıyor.

TAKINTILI ESKİ DOSTUMA…

“Takıntılı eski dostum”a diye hitap eden Lennon, “Çok düzgün, lakin çok güzel biliyorsun ki yalnızca bir kağıt imzalayamayız. Şayet (iddia ettiğin gibi) saldırgan değilsen, kim bizi mahkemeye çıkardı ve herkesin içinde üzerimize çullandı? Daha evvel de söylediğim üzere bir bahiste yanılmış olabileceğini hiç düşündün mü?” diye yazıyor.

Lennon mektubu şu satırlarla bitiriyor: “Alınmadım. Temelde tıpkı şeyi istediğimizi biliyorum ve sana telefonda ve bu mektupta da söylediğim üzere, ne vakit buluşmak istersen araman kâfi.”

Geçen yılki bir röportajda McCartney, Beatles’ın dağılmasından hâlâ Lennon’un sorumlu olduğunu söylüyordu: “Bölünmeyi ben başlatmadım. Bu bizim Johnny’mizdi. Bu benim grubumdu, bu benim işimdi, bu benim hayatımdı, bu yüzden devam etmesini istedim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.