Kur muhafaza tam bir saatli bomba

Hukukçu Bülent Yücetürk, Kur Muhafazalı Mevduat’ın maliyetinin 55 milyar lirayı geçtiğini belirterek döviz kuru yükselmeye devam ettikçe daha ne kadar ödeneceğinin belgisiz olduğuna dikkat çekti.

Vatandaşa yük olmaya devam eden Kur Muhafazalı Mevduat’ın maliyeti 55 milyar lirayı geçti. Hukukçu ve Ankara eski Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, “Ekonomik krizin altında ezilen vatandaş, ödediği vergilerle zenginin parasını korumak zorunda kalıyor. KKM tam bir saatli bomba” dedi. Bankalardaki mevduatın yüzde 15’inin Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) olarak Merkez Bankası (TCMB) ve Hazine garantisinde olduğunu kaydeden Yücetürk “23 Mart-30 Haziran günleri ortasında vadesi dolanlar için Hazine bütçeden 37.2 milyar lira ödendi” diyerek şunları söyledi: “Tek kuruş maliyeti olmayacak diyerek bu sistemi devreye soktular. Döviz kuru alıp başını giderken bu mümkün değil. KKM tam bir saatli bomba. Daha ne kadar ödeneceği belgisiz.”

TCMB’DEN 10 MİLYAR LİRA

Yücetürk, Merkez Bankası’nın dövizden dönenler için ne kadar ödeme yaptığı ise gizleniyor ve bu fiyatın 10 milyar lira olduğu iddia ediliyor. Şubat ayında döviz mevduatından Kur Muhafazalı Mevduat’a geçen şirketlere sağlanan avantaj nedeniyle vazgeçilen Kurumlar Vergisi meblağı ise 10.1 milyar lira. Buna nazaran sistemin birinci üç ayda kamuya toplam maliyeti 55 milyar lirayı geçtiği iddia ediliyor” sözlerini kullandı.

Bülent Yücetürk

‘Kamu ziyanının hukuksal sorumluluğu vardır’

Hukukçu Bülent Yücetürk, “Kamu vazifelisi yetkisini berbata kullanıp kamunun ziyanına neden olursa bunun türel sorumluluğu vardır. Devlet hazinesi üzerinde kumar oynayıp, kendilerine siyasi çıkar elde etmeye çalışan, kamuya ziyan veren siyasetçiler bir hukuk devletinde bunun bedelini ödemek zorunda kalacaklardır” diye konuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.