Kuruyan Po Irmağı’nda bulunan İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan bomba imha edildi

İtalya’nın Mantua kentine bağlı Borgo Birgilio köyünün yakınlarında Po Irmağı’nda 25 Temmuz’da balıkçılar tarafından bulunan bomba denetimli bir patlamayla imha edildi.

Reuters’ın haberine nazaran, ordu, etrafta yaşayan yaklaşık 3 bin insanın tahliye edildiğini açıkladı. Bölgenin hava alanı kapatıldı, bölgenin yakınındaki bir demiryolu sınırı ve yollar da durduruldu.

Borgo Virgilio’nun belediye lideri Francesco Aporti, “İlk başta, sakinlerin kimileri bir yere ayrılmayacaklarını söylediler fakat son birkaç gün içinde herkesi ikna ettiğimizi düşünüyoruz. Şayet ayrılmasalardı bombayı imha edemezdik” dedi.

Bomba imha uzmanları evvel 240 kg patlayıcı içeren Amerikan imali bombadaki fünyeyi çıkardı. Akabinde bomba 45 km bir taş ocağına nakledildi ve orada imha edildi.

İtalya, ülkenin en uzun ırmağı olan Po Irmağı’nı çevreleyen alanlar için geçen ay harika hal ilan etmişti. Irmak, İtalya’nın ziraî üretiminin yaklaşık üçte birini oluşturuyor ve son 70 yılın en berbat kuraklığını yaşıyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.