Marmarıs’te korkutan orman yangını! Bakanlar bölgeye gidiyor

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve çok sayıda orman çalışanı ile müdahale ediliyor.

Ekipler, rüzgarın tesiriyle süratle büyüyen yangını denetim altına almak için ağır uğraş sarf ediyor.

Çok sayıda istekli de kendi imkanlarınca takımlara dayanak olmaya çalışıyor. Güvenlik önlemleri kapsamında yangın bölgesine görevlilerin dışında kimse alınmıyor.

BAKANLAR KİRİŞCİ VE SOYLU, BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris’te çıkan orman yangınına yönelik çalışmaları incelemek üzere bölgeye hareket etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran, Kirişci ile Soylu, saat 20.02’de Marmaris’in Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangını yakından takip edecek ve bölgede incelemelerde bulunacak.

Bakanlara, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey eşlik etti.

Havanın kararması nedeniyle karadan müdahale yapılıyor

Muğla Valisi Orhan Tavlı da yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu, gruplardan bilgi aldı.

Tavlı, yaptığı açıklamada, saat 20.00 sıralarında Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkisindeki ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktığını anımsattı.

Şiddetli rüzgarın da tesiriyle büyüyen yangına birinci etapta havadan ve karadan gruplarca müdahale edildiğini aktaran Tavlı, “Havanın kararması nedeniyle yangına 576 işçi, 148 arazöz ve 53 iş makinesi ile karadan müdahale devam etmektedir. Yangını en kısa müddette denetim altına almak için tüm imkanlar seferber edilmiş, destek takımlar yangın bölgesine yönlendirilmiştir.” sözünü kullandı.

BAKAN KİRİŞCİ: BİRİNCİ MÜDAHALE 8 DAKİKADA YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki ormanlık alanda saat 20.02’de başlayan yangına birinci müdahalenin 20.10’da yapıldığını bildirdi.

Kirişci, toplumsal medya hesabından Marmaris’te başlayan orman yangınına ait paylaşımda bulundu.

Söz konusu yangını “Yangın İdare Merkezinden” takip ettiklerini belirten Kirişci, “Yangın 20.02’de başladı. 20.10’da birinci müdahale yapıldı. An itibariyle 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman çalışanımız yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor.” sözünü kullandı.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Deniz Kuvvetlerimize ilişkin İHA tarafından Marmaris Yedi Adalar bölgesinde tespit edilen yangın çabucak Orman Genel Müdürlüğüne bildirilmiş, Muğla Valiliğinin talebi üzerine yangın söndürme çalışmalarına takviye için iş makinesi, yangın söndürme araçları ve işçi görevlendirilmiştir.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.