Nvidia tarihinin en kötü dönemine giriş yapmış olabilir

Her ne kadar pandemi büyük ölçüde geride kalmış olsa da, 2 yıl aşkın süredir devam eden bu olağanüstü süreç, birçok şirket üzerinde önemli tahribatlar bıraktı. Bu duruma bir de yaşanan çip krizi eklenince, birbirinden büyük şirketler oldukça sıkıntılı dönemler geçirmeye başladı. Hatta durum öyle bir hal aldı ki, dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Intel, görülmemiş bir zarara imza attı ve gelir beklentilerini milyarlarca dolar azaltmak zorunda kaldı.

Ancak bu zamana kadar gördüğünüz tüm gerilemeleri unutun çünkü Nvidia’da işler hiç yolunda gitmiyor. Sektördeki diğer aktörlerin neredeyse tamamında gelir açısından bir gerileme beklentisi olsa da, Nvidia’ya yakın kaynaklar Amerikalı teknoloji devinin bu yılı geçtiğimiz yıla göre %50 oranında gelir kaybıyla geçirebileceğini iddia ediyor. Bu durumun arkasında yatan iki temel sebep ise bilgisayar satışlarında gerileme ve kripto para borsalarındaki çöküş.

Nvidia tarihinin en kötü dönemine giriş yapmış olabilir

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir veri, bilgisayar satışlarında çok hızlı bir ivme kaybının yaşandığı ve satışların neredeyse pandemi öncesi dönemin altına inmek üzere olduğunu gösteriyordu. Bu durumsa muhakkak hem Intel’i hem de Nvidia’yı zora sokacaktır. Öteki açıdan bakıldığında bir de kripto para borsalarındaki çöküş yüzünden madencilikten kaçanlar var ki işte o başlı başına Nvidia’nın problemi.

Bakalım Amerikalı şirket daha önce pek çok defa yaptığı üzere keskin bir manevrayla kendisini bu kötü durumdan kurtarmayı başarabilecek mi?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.