Pekin’de Covid-19 kısıtlamaları kentin büyük kısmında kaldırıldı

Lokal idareden yapılan açıklamada, 1 Mayıs’tan bu yana sırf paket satış yapmalarına müsaade verilen restoranların yine açılacağı, meskenden çalışanların ofislerine dönebileceği belirtildi.

Açıklamada, birinci ve orta dereceli okulların etaplı olarak yüz yüze eğitime döneceği, üniversite öğrencilerinin yerleşkelere giriş ve çıkışların denetimli olması kaydıyla devir sonu faaliyetlerini yürütmesine ve meskenlerine dönmesine müsaade verileceği tabir edildi.

Yeni düzenlemede, toplum taşıma araçlarına ve kamusal alanlara erişmek için vatandaşlardan son 48 saat yerine son 72 saatte yapılmış Covid-19 testinin negatif sonucunu göstermelerinin zarurî tutulduğu belirtildi.

Kütüphane, müze, sinema ve spor merkezlerinin yüzde 75 kapasiteyle hizmet vereceği, kent tiplerine katılmak için aşı kuralı getirileceği kaydedildi.

Kısıtlamaların, hala olayların görüldüğü kentin güneybatısındaki Fıngtay ilçesi ile kuzeybatısındaki Çangping ilçesinin kimi kısımlarında uygulanmaya devam edeceği aktarıldı.

ŞANGHAY’DA TOPLULUK İÇİ YAYILMA DEVAM EDİYOR

2 aylık karantinanın akabinde 1 Haziran’da olağanlaşmaya geçen ülkenin en büyük kenti Şanghay’da topluluk içi yayılmanın sürmesi, salgının yine alevlenebileceğine dair tasaya yol açıyor.

Şanghay Sıhhat Komitesi Lideri Vu Cingley, kentin geneline yayılan yeni hadiselerin, bulaşma zincirlerinin kesilmesi için süratli müdahale edilmemesi halinde yeni salgın dalgasını tetikleyebileceği ikazında bulundu.

Nüfusu 25 milyonu aşan kentte olağanlaşmaya geçilen 1 Haziran’dan bu yana karantina bölgeleri dışında 13 topluluk içi olaya rastlandığı, bunların 6’sının hafta sonunda Ejderha Kayığı Şenliği kutlamalarında saptandığı bildirildi.

Ulusal Sıhhat Komitesinden yapılan açıklamada, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 31, göstermeyen 140 olay saptandı, yurt dışı kaynaklı 85 olay kayıtlara geçti.

OMİCRON HADİSELERİ “SIFIR VAKA” STRATEJİSİ İÇİN SINAMAYA DÖNÜŞTÜ

Bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantının ortaya çıkardığı tablo, Çin’in Covid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi için sınamaya dönüştü.

Covid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalesi ve maliyeti açısından vakit zaman tartışmalara yol açıyor.

Başka ülkeler, Covid-19’a karşı salgın müdafaa önlemlerini büyük ölçüde kaldırıp olağanlaşmaya giderken, Çin’in çaba stratejisini vakit içinde nasıl uyarlayacağı belirsizliğini koruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.