Rusya-Ukrayna savaşı… Uzmanlardan korkutan ihtar: 10 yıl daha sürecek

24 Şubat’ta Rusya’nın başlattığı Ukrayna işgali devam ederken uzmanlardan telaş verici açıklamalar geldi. Son devirde Donbas bölgesinde yaşanan çatışmalardan Rus ordusu galip ayrılmaya başlarken, uzmanlar savaşın onlarca yıl sürebileceğini öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 111’inci gün geride kalırken, uzmanlar savaşın gidişatı ile ilgili kaygı yaratan açıklamalarda bulundu.

Savaşın başladığı devirlerde Rus ordusunun Ukrayna’nın başşehri Kiev’e kadar geldikleri ve  Bucha üzere bölge yerleşim yerlerinde sivillere yönelik atak düzenlemesi sonrasında çatışmalar ülkenin doğusunda sürüyor.

Donbas bölgesinde çatışmalar şiddetlenirken kimi uzmanlar savaşın 10 yıl sürebileceğini öngördü. ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNBC’ye konuşan Memleketler arası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’nde misyonlu Strateji, Teknoloji ve Silah Kontrolleri’nden sorumlu yönetici William Alberque, “Bu bahiste tasalarım var. Ukraynalı askerler avantajı kaybediyor. Ülkenin doğusundaki bölgeler atağa açık bir halde. Ukrayna toprak üzerindeki üstünlüğünü yitirebilir” dedi.

Rus askerlerinin hücumları Ukrayna’nın doğusunda ağırlaştırdığına dikkat çeken uzmanlar, savaşın 10 yıl sürebileceğini ve hatta bu süreyi de geçebileceğini lisana getirdi. Kiev’den sonra Ukrayna’nın doğusuna saldırmaya başlayan Rusya, mühimmat ve askerlerini de bu bölgeye göndererek savaşın başladığı günden beri birinci kere avantajlı pozisyona ulaşmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.