Rusya ve Ukrayna’dan peş peşe açıklamalar! ‘Donbass’daki durum çok tehlikeli’

Rusya ve Ukrayna'dan peş peşe açıklamalar! 'Donbass'daki durum çok tehlikeli'

Kremlin’den yapılan son dakika açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalardan ‘çok endişeli’ olduğu belirtilerek, “Donbass’daki durum çok tehlikeli” denildi.

Peş peşe gerçekleştirilen askeri tatbikatlarına ilişkin de açıklama yapan Kremlin, “Rusya’nın askeri tatbikatları tamamen şeffaftır.” derken, ABD’li büyükelçi yardımcısının sınır dışı edilmesinin provokasyonlara verilen bir cevap olduğu belirtildi

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA: SALDIRI PLANIMIZ YOK

Ukrayna Savunma Bakanı az önce yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerinin doğudaki ayrılıkçılara saldırma veya operasyon başlatma niyetinde olmadığını söyledi. Oleksiy Reznikov parlamentoya verdiği demeçte, “Ukrayna savunmasını artırıyor. Ancak Kırım’a karşı askeri operasyonlar düzenleme niyetimiz yok.” dedi.

RUSYA’DAN YENİ TATBİKAT

Rusya’dan mevcut krizi arttıracak yeni bir hamle geldi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yarın balistik ve seyir füzelerle tatbikat gerçekleştirileceği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de tatbikatları başkomutan sıfatıyla izleyeceği bildirildi.

Açıklamada, “19 Şubat 2022’de Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Vladimir Putin’in önderliğinde balistik ve seyir füzelerinin fırlatılacağı planlı bir stratejik caydırıcılık tatbikatı gerçekleştirilecek” ifadeleri kullanıldı. Tatbikatın amacının komuta ve kontrol ekiplerinin hazır olup olmadığının kontrol etmesi, muharebe ve savaş gemilerinin mürettebatlarının, silahların güvenilirliğinin test edilmesi olduğu vurgulandı. Tatbikatta Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Güney Askeri Bölgesi, Stratejik Füze Kuvvetleri, Kuzey ve Karadeniz Filolarının kuvvetleri ve araçlarının görev alacağı aktarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.