Rusya’dan Akkuyu’ya dolar transferi: Rus parası piyasaları hareketlendirdi

BUSE YILMAZ

Rusya’ya ilişkin Rosatom şirketi, Akkuyu Nükleer A.Ş.’ye 5 milyar dolar gönderdi ve üst seviye Türk yetkililere nazaran, bu hafta ve gelecek hafta için de misal iki dolar transferi daha ayarladı. Böylelikle Rusya, toplamda 15 milyar dolar transfer etmiş olacak. Bu da savaşın, yatırım dinamiklerini engellemesi telaşını ortadan kaldırmış olacak.

Bloomberg’in, bahse ait haberinin yayımlanmasının akabinde doların 17,95’ten 17,75 düzeylerine gerilemesi ise dikkat çekti. Bir müddet sonra ise dolar yine 17,90 düzeyinin üzerine çıktı.

ROSATOM’A BATI’DAN YAPTIRIM YOK

Dört reaktörün tamamı faaliyete geçtiğinde santralin, ülkenin lokal elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılaması planlanıyor. Proje, Rusya’nın en büyük kredi kuruluşu olan ve savaş sebebiyle ABD ile AB tarafından yaptırım uygulanan Sberbank PJSC’den ve ayrıyeten yaptırım uygulanan Sovcombank’tan finansman aldı. Projenin tek sahibi Rosatom ve fabrikasının yan kuruluşu ise yaptırıma tabi tutulmadı.

Konuya ait soru sorulan bir Akkuyu Nükleer A.Ş. temsilcisi yorum yapmayı reddetti. Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı da yorum yapmaktan kaçındı.

‘FİNANSMAN, 2 YILDA TÜM TEDARİĞİ KARŞILAYACAK’

Yetkililer, mevzunun ciddiyeti isimlerinin açıklanmamasını talep ederek finansmanın, önümüzdeki iki yıl içinde Akkuyu projesinin tüm tedarik gereksinimlerini karşılanmasını sağlayacağını söz etti.

‘TRANSFER, PUTİN’İN ERDOĞAN’A JESTİ’

Yetkililerden biri ise, kelam konusu para transferinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın global bir besin krizi arefesinde değeri büyük olan tahıl koridoru mutabakatındaki rolüne yönelik, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den bir jesti olduğunu belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.