Sharm’a talep 5 kat arttı! Mısır’a dönüş…

İlişkiler son dönemde ısınmaya başlayınca Türkler, vizesiz tatil alternatiflerinden biri olan Mısır’a yeniden yöneldi. İstatistikler de bunu doğrular nitelikte. TÜİK verilerine göre, yurtdışı seyahatlerinde en çok tercih edilen destinasyonlar Balkanlar, Budva, Mısır, İtalya ve Yunanistan olarak öne çıkıyor. Vizesiz ülkelerde Balkanlar en çok tercih edilenlerin başında gelirken Sharm El Sheikh ise vizenin kalkmasıyla son dönemde en çok ilgi çeken destinasyon oldu. Sektör temsilcilerine göre, 12 yıldır biriken talep sebebiyle bu yıl Mısır’a tatil için gitmek isteyenlerin sayısı beş kattan fazla arttı. Turizmciler, “Mısır talep açısından Balkanlar’ı zorlayabilir” yorumunu yapıyor.

YAKINLIK ÖNEMLİ

İstanbul’dan 2 buçuk saatlik uçuşla gidilen Sharm El Sheikh vize, fiyat avantajı ve otellerin Türk misafire uygunluğundan dolayı tercih ediliyor. Öyle ki Türkiye’deki otellere göre Sharm El Sheikh’de tatil yapmak yüzde 50 daha uygun. İki kişilik üç gece dört günlük turlar 20 bin TL’den başlıyor. Otel fiyatları ise iki kişi günlük ortalama 350 liraya bulunabilirken bu fiyat 5 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, geçen seneye göre beş kat fazla talep olduğunu belirtti.

‘YILIN GÖZDESİ MISIR’

Onaran, “2011’deki Arap Baharı sonrasında Türkiye’ye vize vermek konusunda sıkıntı vardı. Bunun için çok talep birikti. İnsanlar 12 yıldan beri gidemiyorlardı. Şimdi vize sorunu olmadığından ötelenmiş taleple birlikte bu yıl Mısır tercihi oldukça yüksek. Yurtdışı turlarda yılın gözdesi Mısır olacak” dedi. Onaran tatil için gitmek isteyenlere şu uyarıları yaptı: “Haziran ayının 15’inden sonra çok sıcak olduğu için tavsiye etmiyorum. Eğer Kahire, Piramit gibi yerler görülmek istenirse en uygun zaman 15 Eylül sonrasıdır.”

YÜZDE 50 DAHA UYGUN

Sharm El Sheikh’e vize almadan direk gidilebiliyor. Diğer Mısır noktalarına ise 25 kapı vizesiyle girilebiliyor. Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, en yoğun destinasyon paketlerinin Balkanlar’a olduğunu, Mısır’ın ise ikinci sırada geldiğini söyledi. Sharm’daki otellerin de fiyat avantajı sunduğunu belirten Vardar, “Mısır’ın deniz avantajı var ve kısmen 12 ay yaz iklimi bulunuyor. Ocak ve aralık ayında da denize girme şansınız var. Kasım, aralık ve ocak bahar gibi yaşanıyor. Fiyat avantajı olarak Türkiye’deki otellere göre yüzde 50 daha uygun” dedi.

‘TÜRKLERE İŞ TEKLİF EDİYORLAR’

Mısır ile Türkiye ilişkilerinin düzelmesiyle yatırımlar da büyüyor. Mısır’daki Türk şirketlerinin yatırımları 2 milyar dolarlık hacme ulaştı. Turizmde de otellerin büyük bir kısmında Türk müdür ve şefler çalışıyor. Türkiye’nin turizmde çok başarılı olduğunu ifade eden Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Mısır’daki turizmin çok daha ilerisindeyiz. Öyle olunca Mısırlılar Türk firmalarına ya da Türk üst düzey çalışanlarına iş teklif ediyor. Oteller kendilerini üst segmentlere çekmek istiyor. Bu yüzden deneyimli Türk çalışanlara daha yüksek rakamlar teklif ediyorlar” diye konuştu.
Tatilbudur verilerine göre de Sharm misafirlerinin beklentileri Antalya ile benzer düzeyde. Antalya ve Türk sahillerine yatırım yapan Türk yatırımcıların birçoğunun sonraki durağının Sharm El Sheikh olacağını belirtiliyor.

TURİZM GELİRİ YÜZDE 43 ARTTI

Mısır’ın önemli ekonomik gelirlerinden biri de turizm. Mısır ’nın (CBE) ödemeler dengesi (BoP) raporuna göre, 2022-2023 mali yılının ilk çeyreğinde turizm gelirleri yüzde 43.5 artarak 2.8 milyar dolardan 4.1 milyar dolara yükseldi. Fitch Solutions da Mısır’a gelen turist sayısının 2023 yılında yüzde 46 artarak 11.6 milyon turiste ulaşmasını beklediğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir