Sınırda tansiyon yükseliyor… Dakika dakika Ukrayna-Rusya krizi: Gün boyunca yaşanan sıcak gelişmeler

Sınırda tansiyon yükseliyor... Dakika dakika Ukrayna-Rusya krizi: Gün boyunca yaşanan sıcak gelişmeler

15:39: İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “5 Rus bankasını yaptırım listesine alıyoruz” dedi.

14.05: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın Kuzey Akım 2 projesini durdurduğunu açıkladı. Gazetecilere verdiği demeçte ‘uygulayabileceğimiz başka yaptırımlar da var’ diyen Scholz, Kuzey Akım 2 boru hattı projesini durdurma kararının yalnızca bir ‘somut’ adım olduğunun altını çizdi.

13.48: Kremlin, Rusya’nın tüm ‘diplomatik temaslara’ açık olduğunu söyledi. Açıklamada Kiev’in diplomatik ilişkileri kesmesinin ‘her şeyi daha da kötüleştireceğini’nin altı çizildi.

13:12: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Moskova ile yaşanan gerilime dair açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, dünyaya şu sözlerle seslenerek acil yardım talebinde bulundu:

‘Büyük bir trajedi ile karşı karşıyayız. Artık ne yapmalıyız, sadece bakmalı mısınız yoksa bize yardım mı etmelisiniz? NATO’da olup olmamamız fark etmez bize yardımcı olmalısınız. Bugün sadece Ukrayna değil, tüm Avrupa bir tehditle karşı karşıya. Bizim askerlerimiz yarın sizi de koruyacak. Bizim sınırımızdaki tehdit tüm Dünya için bir tehdittir. Burada şuan çok büyük bir kriz yaşanıyor. Yarın Moldova, Litvanya, tüm Avrupa tehdit altında olabilir. Ukrayna sadece barış istiyor ancak her ihtimale hazırlanıyoruz.’

12.47: Ukrayna Savunma Bakanlığı, Moskova’yı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni (SSCB) yeniden canlandırmaya çalışmakla suçladı.

12:33: İngiltere Başbakanı Boris Johnson ‘Rusya’ya karşı derhal ekonomik yaptırım paketi oluşturacağız’ dedi.

12.29: Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘Ukrayna, Minsk Anlaşmaları’ndan fiilen çekilmiştir’ denildi.

12.23: ‘Rusya yaptırımlara alışkın’ diyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 2014’te yalanılanların ardından Kiev’in Ukrayna’da yaşayanların tamamını temsil etmediğini belirtti.

11.47: Ukrayna’dan yapılan açıklama ‘Rusya’ya karşı sert yaptırımların zamanı geldi’ denildi.

6214c9192af1071b582f0458.png

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Washington ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kiev’in Batılı dostlarıyla ‘Rusya Federasyonu’na karşı sert yaptırımlar uygulamak için’ çalıştığını söyledi.

11.20: Lugansk Halk Cumhuriyeti parlamentosu, Rusya ile dostluk ve işbirliği anlaşmasını onayladığını açıkladı.

11.12: İngiltere Sağlık Bakanı Javid, Rusya’nın Ukrayna ‘istilasının’ başladığını belirtti. İngiliz SKY News’a konuşan İngiliz bakan şu ifadeleri kullandı;

‘Putin’in Ukrayna’daki bu ayrılıkçı doğu bölgelerini tanıdığını gördük ve raporlardan tanklar ve askerler gönderdiğini zaten söyleyebiliriz. Bundan Ukrayna işgalinin başladığı sonucuna varabilirsiniz.’

Javid, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın günün ilerleyen saatlerinde Ukrayna ile ilgili parlamentoya bir açıklama yapacağını da sözlerine ekledi.

10.27: AB Yüksek Temsilcisi Borrell, AB dışişleri bakanlarının Rusya’ya karşı acil yaptırımlar konusunda bugün karar vereceğini söyledi.

10.25: İngiltere hükümeti, Başbakan Boris Johnson başkanlığında acil güvenlik komitesini (Cobra) topladı. Ardından Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklanması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Liz Truss İngiltere’nin, Putin’in eylemlerinin ‘cezasız’ kalmasına izin veremeyeceğini söyledi. Truss, yaptırımların, Rusya’nın “uluslararası hukuku ihlal etmesine ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırmasına” yanıt olacağını söyledi.

‘Rusya’nın Ukrayna egemenliğine yönelik son saldırısının’ ardından AB’nin dışişleri yüksek temsilcisi Josep Borrell ile görüştüğünü belirten Truss, İngiltere ve AB’nin ‘Putin rejimine karşı koordineli olarak hızlı yaptırımlar uygulamak ve Ukrayna ile omuz omuza durmak için anlaştığını’ kaydetti.

İŞGAL İÇİN BAHANE ARIYOR

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Rusya’yı Ukrayna’yı işgal etmek için bahane üretmeye çalışmakla suçladı. Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ulusa sesleniş konuşmasındaki sözlerini yineleyerek, “Hiçbir şeyden ve hiç kimseden korkmuyoruz. Kimseye hiçbir şey borçlu değiliz. Ve kimseye bir şey vermeyeceğiz “dedi.

62149a712af1071b582f039a.png

9.21: Çin, Ukrayna’daki kriz ile ilgili tüm taraflara ‘diyolog’ çağrısında bulundu.

9.17: Sputnik, konuya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde Rusya Federasyon Konseyi Komiteleri’nin DPR ve LPR ile anlaşmaları bugün öğleden sonra görüşeceğini duyurdu.

9.09: DPR, Ukrayna güçlerinin bombardımanı sonucu Donetsk’te bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

9.07: DPR Parlamentosu bugün Rusya ile Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın onaylanmasını görüşecek.

8.54:  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, Rusya’nın Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin (DPR ve LPR) bağımsızlığını tanıma kararının Ukrayna’nın egemenliğini ihlal ettiğini belirtti.

ABD’DEN TİCARET YASAĞI

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı   Donetsk ve Luhansk bölgesiyle ticareti yasaklayan kararnameyi imzaladığı bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki dün gerçekleştirdiği konuşmasında, ABD Başkanı Biden’ın ambargo ile ilgili bir kararname imzalayacağını duyurmuştu. Psaki, “Başkan Biden yakında Amerikalıların Donetsk ve Luhansk bölgeleri ile yatırım, ticaret ve finansal faaliyetler yürütmesini yasaklayacak bir başkanlık kararnamesi imzalayacak” ifadelerini kullanmıştı.

621490732af1071b582f036a.png

DONBASS’TA HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbass bölgesindeki Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıdığına dair kararnameyi imzalamasının ardından halk sokağa döküldü. Donbass’taki çok sayıda kişi, ellerinde Rusya bayrakları ve havai fişeklerle kutlama yaptı.

62148a172af1071b582f0355.png

8.27: LPR, Ukrayna kuvvetlerinin Lugansk’taki Slavyanoserbsk’i bombardımanı sonucunda bir sivilin yaralandığını duyurdu.

8.24: LPR, Aleksandrovsk’taki gaz boru hattının Ukrayna kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bombardıman sonucunda hasar gördüğünü Söyledi.

8.22: ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’nın Lviv kentindeki Amerikan diplomatik personelinin güvenlik sebepleri dolayısıyla Polonya’ya gideceğini doğruladı.

Blinken, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada personelin geceyi Polonya’da geçireceğini söyledi. Başkent Kiev’deki personeller daha önce, batıdaki Lviv kentine taşınmıştı.

6214817b2af1071b582f0324.png

8.11:  Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sputnik’e verdiği demeçte, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşme planlarındaki olası değişiklikler hakkında ‘henüz açıklayacak bir şeyi yok’ dedi.

8.10: Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) lideri Denis Pushilin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e DPR’nin bağımsızlığını tanıdığı için teşekkür etti ve kararın ulusun geleceğini belirleyen tarihi bir karar olduğunu söyledi.

7.33: Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzya, Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmasında Moskova’nın “diplomasiye açık” olduğunu söyledi ancak Ukrayna’yı saldırganlıkla suçlayarak ayrılıkçı bölgeleri bu saldırganlık karşısında savunmak gerektiğini vurguladı.

Nebenzya, ‘Donbas’ta yeni bir kan banyosuna izin vermek niyetinde olmadıklarını’ söyledi.

6.50: Fransa, Rusya’yı DPR ve LPR’nin tanınmasını gözden geçirmeye çağırdı

6.45: ABD, Rusya’ya yönelik yenş yaptırımlarını salı günü açıklayacağını duyurdu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ‘Müttefikler ve ortaklarla birlikte açıklama üzerinde ortak bir çalışma yürütüyoruz’ ifadesine yer verildi.

6.31: Çin’in BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi görüşmelerinde Ukrayna konusunda tüm tarafların itidalli davranması ve olayları tırmandırabilecek herhangi bir eylemden kaçınması gerektiğini söyledi.

6.30: Rusya’nın BM Elçisi ‘DPR’nin tanınması ve LPR bağımsızlığı Minsk Anlaşması’nın taraflarını değiştirmez’ dedi.

621488332af1071b582f0350.png

SINIRLARINI RUSYA İLE BERABER KORUYACAKLAR

6.09: Rusya’dan yapılan açıklamada Donetsk ve Luhansk (DPR, LPR) halk cumhuriyetlerinin devlet sınırlarının korunmasının Moskova ile ortaklaşa yürütüleceği bilgisine yer verildi.

6.01: ABD Dışişleri Bakanlığı, Lviv’deki personeline ‘geceyi Polonya’da geçirme’ emri verdi.

5.10: ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya’nın Donbas bölgelerini tanımasını ‘Ukrayna’nın BÖ üyelik statüsüne bir saldırı’ olarak tanımladı.

5.00: Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanımasının ardından, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Türkiye saati ile 05.00’te New York’ta toplandı.

4.28: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, yarın Washington’da yapacakları görüşme öncesinde ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi.

6214817b2af1071b582f0322.png

Twitter’da paylaştığı mesajında Kuleba, “Rusya’nın yasa dışı eylemlerine karşılık olarak sert yaptırımlar uygulanması gerektiğinin altını çizdim” dedi.

4.00: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, gece geç saatlerde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın eylemlerinin ülkesinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Zelenskiy, Rusya’nın açıklaması ne olursa olsun Ukrayna’nın uluslararası sınırlarının olduğu gibi kalacağını belirtti.

Rusya’nın eylemlerinin barışa yönelik sürdürülen çabaları ve uluslararası müzakereleri yok ettiğini ifade eden Ukrayna lideri, ülkesinin barış istediğini, siyasi ve diplomatik bir çözümü desteklediğini aktardı.

“Korkmuyoruz” diyen Zelenskiy, uluslararası ortaklarından net ve etkili destek adımları beklediğini de sözlerine ekledi.

Zelenskiy, Ukrayna’nın kimseye herhangi bir şey vermeyeceğini de dile getirdi.

6214843f2af1071b582f0341.png

PUTİN’İN UKRAYNA KARARINA DÜNYADAN TEPKİLER

ABD Başbakanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dünyayı alarma geçiren tanıma kararına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye dair Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tanıma kararının şiddetle kınandığı açıklandı.

Avrupa Birliği (AB), Putin’in kararnameyi imzalamasını en güçlü şekilde kınadı, yaptırım tehdidinde bulundu. Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa kararı “Ukrayna’nın egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal” olarak nitelendirdi. Karara karşı çıkan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “Rusya geri adım atmalı. Koşulsuz olarak kendi sınırlarının arkasına çekilmeli ve komşularını tehdit etmekten vazgeçmelidir” dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya-Ukrayna krizini görüşmek üzere acil toplandı. Von der Leyen ve Michel ortak yazılı açıklama yayımlayarak, Putin’in kararını “mümkün olan en güçlü şekilde kınadıklarını” bildirdiler. Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarına bölgeden ayrılmaları tavsiyesinde bulundu. İlerleyen saatlerde yapılan bir diğer açıklamada ise “Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz” denildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın uluslararası taahhütlerini ihlal ettiğini belirterek, Avrupa’nın bu ülkeye karşı yaptırım kararı almasını istedi. 

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard ise çatışma riskinin yıkıcı bir gerçeklik olduğunu belirterek, bölgedeki sivillerin korunmasına yönelik çağrıda bulundu. Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıma kararını kınayarak, “Bu karar, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlalidir” dedi.

621484542af1071b582f0343.png

3.18: İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, paylaştığı Twitter mesajında, AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştüğünü söyledi.

Truss, İngiltere ve AB’nin “Putin rejimine karşı hızlı yaptırımlar uygulamak ve Ukrayna’ya destek vermek için koordinasyon sağlamak” konusunda anlaştığını ifade etti.

Başka bir paylaşımında Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile de telefonda görüştüğünü aktaran Truss, müttefikleri ile birlikte Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda Kuleba ile istişarede bulunduklarını belirtti.

3.11: Zelenskiy ile konuşan Biden, Rusya’ya karşı ‘hızlı ve kararlı’ yanıt vereceklerini taahhüt etti.

2.22: İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna’ya savunma amaçlı askeri malzeme gönderebileceklerini söyledi

1.43: Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı “bağımsız ülkeler olarak tanıma kararını” reddettiklerini duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada kararın Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu ve Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiği vurgulandı.

Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapan Dışişleri Bakanlığı, “Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.