Son dakika… AB ve NATO’dan Ukrayna mesajı: Rusya’dan hesap soracağız

AB ve NATO'dan Ukrayna mesajı: Rusya'dan hesap soracağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen Ukrayna-Rusya gerilimine yönelik canlı yayında yaşanan son gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, yarın çevrim içi NATO zirvesi olacağını açıkladı. Ursula Von Der Leyen, Rusya’ya karşı yaptırımları yakında açıklayacaklarını duyurdu.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ise “Avrupa Birliği olarak birlik içindeyiz, kararlıyız ve güçlüyüz. Rusya’dan hesap soracağız” dedi.

ŞU ANDA AVRUPA’DA SAVAŞ VAR

Gün içerisinde daha önceden konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Şu anda Avrupa’da savaş var” ifadesini kullandı ve “Rusya büyük bedeller ödeyecek. Askeri desteğimizi artıracağız. Rusya’nın işgalinin karşısındayız. Uluslararası hukukun bu şekilde ezilmesini kabul edemeyiz” dedi.

62178f995cf3b00a3c96aa54.png

GÖÇ KRİZİNE HAZIRLANDIK

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen burada yaptığı açıklamada, “En iyisini umuyoruz ama en kötüsüne de hazırlıklı olduk. Kendimizi siber alanda kuvvetlendirdik. Potansiyel göç krizine de hazırlandık. sınırdaki devletler acil durum planlarını devreye soktu, mültecileri ağırlayabilirler. Yurtdışından gelenler için insani destek sağlıyoruz. Finansal desteği de arttıracağız Ukrayna’ya. Umuyoruz ki olabildiğince az mülteci olacak ama hazırız, her yere de gelebilirler.” ifadelerini kullandı.

SORUMLU OLAN BİR ÜLKE VAR, O DA RUSYA

Stoltenberg ise yaşanan krizle ilgili net konuştu ve “Burada sorumlu olan bir ülke var, o da Rusya’dır. Diplomasi yolunu önerdik. En kötü ihtimale de hazırlandık, şu anda bunu yaşıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.