Son dakika: Lukaşenko’dan tansiyonu yükselten ‘nükleer silah’ açıklaması

Son dakika: Lukaşenko'dan tansiyonu yükselten 'nükleer silah' açıklaması

Dünya günlerdir Rusya-Ukrayna sınırında yaşanan gelişmelere kilitlendi. Daha önce olası bir saldırı durumunda Rusya’nın yanında yer alacağını duyuran Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko, bugün yaptığı açıklamada Batı tehdidiyle karşı karşıya kalınması durumunda ülkesinin nükleer silahlara ev sahipliği yapabileceğini söyledi.

SÜPER NÜKLEER SİLAHLARI DA KULLANACAĞIZ

Lukaşenko, “Rakiplerimiz tarafından aptalca ve akılsızca adımlar atılırsa, bölgemizi korumak için sadece nükleer silahları değil, aynı zamanda süper nükleer silahları da kullanacağız” dedi.

Lukaşenko ayrıca Rusya’dan S-400 almayı düşündüklerini ve Cuma günü Putin ile görüşeceğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla iki kritik görüşme!

Bakan Çavuşoğlu’ndan Rusya ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla iki kritik görüşme!

PUTİN’İN SAĞLAM MÜTTEFİKİ BELARUS

Lukaşenko geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Putin’e olan desteğini açık bir şekilde duyurmuş ve “Müttefikimiz Rusya doğrudan saldırıya uğrarsa Belarus da buna katılır” demişti. İki ülkenin daha sonra Ukrayna sınırında yaptığı dev askeri tatbikat, Lukaşenko’nun Putin’in ne kadar sağlam bir müttefiki olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

NATO, söz konusu tatbikatı özellikle endişe verici olarak nitelendirerek, bunların Avrupa için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “Hiç kimseden korkmuyoruz”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “Hiç kimseden korkmuyoruz”

SEBEBİ RUSYA’NIN DAHA ÖNCE VERDİĞİ DESTEK Mİ?
Rusya 2014’te Ukrayna’yı ilk işgal ettiğinde, Lukaşenko dikkat çekici bir şekilde tarafsız kalmıştı. Ardından 2019 yılında Volodymyr Zelenskiy cumhurbaşkanı olarak seçildiğinde Lukaşenko tekrar dost elini uzatmış ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek istediğini iddia etmişti. Ancak iki ülkenin dostluk bağları Ağustos 2020’de Belarus’ta patlak veren büyük protestolara kadar sürdü.

Belarus’ta tartışmalı seçimler sonrası binlerce kişi sokaklara dökülürken Lukaşenko’nun beklediği destek Kremlin’den geldi. Belarus eski büyükelçisi Nigel Gould-Davies,”Rusya o zaman verdiği desteğin bedelini yavaş yavaş çıkarmaya başladı. Lukaşenko’nun daha önce ısrarla reddettiği şeyleri yaptığını görüyoruz” dedi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.