Son dakika… Zelenskiy: Acil yardıma ihtiyacımız var

Son dakika... Zelenskiy: Acil yardıma ihtiyacımız var

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıma kararı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’nın barış istediğinin altını çizerek “Hiç kimse savaş istemiyor… Rusya’nın kararıyla Ukrayna karşıtı saldırılara yasal bir zemin hazırladı. Kuzey Akım 2 projesi tamamen bitirilmeli. Beklemek için zamanımız yok, hukuki adımlara ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy dünyaya şu sözlerle seslenerek acil yardım talebinde bulundu: 

‘Büyük bir trajedi ile karşı karşıyayız. Artık ne yapmalıyız, sadece bakmalı mısınız yoksa bize yardım mı etmelisiniz? NATO’da olup olmamamız fark etmez bize yardımcı olmalısınız. Bugün sadece Ukrayna değil, tüm Avrupa bir tehditle karşı karşıya. Bizim askerlerimiz yarın sizi de koruyacak. Bizim sınırımızdaki tehdit tüm Dünya için bir tehdittir. Burada şuan çok büyük bir kriz yaşanıyor. Yarın Moldova, Litvanya, tüm Avrupa tehdit altında olabilir. Ukrayna sadece barış istiyor ancak her ihtimale hazırlanıyoruz.’

Rusya-Ukrayna arasında aylardır devam eden ve son günlerde tansiyonu giderek artan krizin topyekûn bir savaşa dönüşmesi artık an meselesi haline geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini resmen tanıma kararı dünyayı alarma geçirdi.

Sınırda tansiyon yükseliyor... Dakika dakika Ukrayna-Rusya krizi: Gün boyunca yaşanan sıcak gelişmeler

Sınırda tansiyon yükseliyor… Dakika dakika Ukrayna-Rusya krizi: Gün boyunca yaşanan sıcak gelişmeler

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.