Tim Cook’un geliri tartışma konusu oldu

Apple, Ocak ayında piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket olarak tarihe geçti. Şirketin yükselişinin arkasındaki isim olan Ceo Tim Cook’un 2021’de kazandığı para ise dudakları uçuklattı.

Küresel danışma firması “kurumsal hissedar hizmetleri”, Apple hissedarlarına bir mektup yazdı. Mart’ın ilk haftasında yapılacak yıllık hissedar toplantısında, Tİm Cook’un 2021’de kazandığı belirlenen 99 milyon dolarlık gelir paketine karşı oy vermeleri için çağrı yaptı. Cook’un kazandığı 99 milyonun 82,3 milyonu hisse formunda verilen ikramiyelerden oluşuyor. Bunun dışında Cook’un 3 milyon dolarlık maaşı, güvenlik ve seyahat harcamaları gibi başka kalemler de var.

Apple hissedarlarına yazılan mektupta, 99 milyon dolarlık kazanımın “içerik ve boyutunun ciddi endişeye yol açtığı” belirtildi. “Paranın yarısı performans kriterlerinden yoksun” ifadeleri kullanıldı. Mektupta ayrıca Cook’un 2021’de, ortalama bir Apple çalışanından bin 447 kat fazla kazandığı vurgulandı.

Cook 2020’de 14,8 milyon dolar kazanmıştı. Yani mal varlığı 1 milyar doları aşan Apple Ceo’su, gelirini 1 yılda yüzde 571 artırmış oldu. Ancak Cook, ölmeden önce tüm servetini bağışlama taahhüdü verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.