TÜED’ den emekli aylıkları için ‘asgari ücret’ talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), en düşük emekli aylığının taban fiyat düzeyine yükseltilmesini talep ediyor.

TÜED Genel Lideri Kazım Ergün, memur ve memur emeklilerinin ek göstergesinde yapılan 600 puanlık artıştan memnuniyet duyduklarını söz ederek, düzenlemenin emekli aylıklarında yaklaşık 1350 lira, emekli ikramiyesinde ise ortalama 40-50 bin lira artış sağlayacağını vurguladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin düşük kalan aylıklarının misal halde artırılmasını ve 2000 yılı sonrası emekli olanlara intibak verilmesini isteyen Ergün, şunları söyledi:

“Memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri ortasındaki emekli aylığı makası her geçen yıl artıyor. Memur emeklileri toplu mukavele artırımının yanında ek artırım ve gösterge artışı üzere imkanlardan yararlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları yalnızca enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli artırımlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen artırımlar yapılmalı ve ulusal gelir artışından emeklilere hisse verilmeli.”

“2 BİN 500 LİRA İLE GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Kazım Ergün, 1.5 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, bu emekli kümesinin toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu vurguladı.

Asgari ücretlilerin 4 bin 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2 bin 500 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını lisana getiren Ergün, şunları kaydetti:

“Aralık 2002’de 184,25 lira olan minimum fiyat, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Tıpkı devirde en düşük emekli aylığı ise yalnızca 10 kat arttı. Bugün 1.5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1.5 milyon emeklinin geliri, taban fiyatın 1753 lira altında. En düşük emekli aylığı acilen minimum fiyat düzeyine yükseltilmeli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.