Türk kahvesi Amerika’da ün kazanmaya devam ediyor

Elif Ergu Demiral’n yazısı şöyle:

“Gizem Şalcıgil White Türk kahvesi tutkunu bir girişimci. Yıllar önce Amerika’da küçücük bir karavanla başlayan bir yolculuğu var. Kendisini yıllardır takip ediyorum, Amerika’da Türk kahvesinin tanınması için yaptığı çalışmalarla dikkat çekti, Turkish Coffee Lady adıyla tanındı. Uluslararası birçok etkinlikte Türk kahvesini anlattı, tanıttı, girişimciliğiyle ödüller aldı. Türk kahvesinin pişirme biçimlerinden yola çıkarak belgesele imza attı.

2012 yılından beri zengin Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtan Gizem Şalcıgil White şimdi de ABD genelinde isim hakkı vermeye başlıyor. Artık Turkish Coffee Lady lisans hakkı alınabilecek.

Virginia eyaletinin “Küçük İşletmeleri Destekleme Kurumu” tarafından “2022 yılının “Başarı Hikayesi” olarak duyurulan Turkish Coffee Lady, ABD’nin her bir köşesine kahve ve kültür evleri açma hayalini gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

Öncelikle Amerika’da zincir oluşturmayı hedefleyen Turkish Coffee Lady, özel yapım kahve dünyasında Türk kahvesini tanıtmak için yıllardır harcadığı emeklerin karşılığını almaya başladı.

Kadınlara öncelik

Amerika’nın ardından Avrupa’ya açılmayı hedefleyen Turkish Coffee Lady, lisans hakkı için de kadın girişimcilere öncelik verecek. Anlaşma çerçevesinde Turkish Coffee Lady bayilerine operasyon yönetimi, personel yönetimi, konsept tasarım, pazarlama stratejileri, PR, sosyal medya ve basınla ilişkiler konularında danışmanlık hizmeti de sunulacak. Türkiye’den yatırımcı vizesi ile başvuru yapacak kişiler için ayrıca vize danışmanlığı konusunda da destek verilecek.

Neler yapmıştı?

Gizem Şalcıgil White ve ortağı Ahmet Şerif İzgören 2012’den beri, ABD, Avrupa ve Kanada’nın başlıca şehirlerini gezici bir tanıtım aracı ile dolaşarak 30binden fazla kişiye Türk kahvesini tattırdı. “Türk Kahvesi 500 Yıldır Dostluğun Tadı” sloganıyla Harvard, Yale gibi üniversitelerde Türk kahvesi etkinlikleri düzenledi. Washington Türk Büyükelçiliği, Empire State binası ve Harvard Üniversitesi’nde uzman sunumları yapıldı, Amerika’da 16 şehirde çeşitli kültürel faaliyetler düzenlendi. 2012 Mayıs ayında ABD Kongresi tarafından da kahve sohbetleriyle ülkeler arasındaki dostlukları pekiştiren bir proje olarak onurlandırıldı ve resmi kayıtlara geçti. 2020 yılında “Turkish Coffee Truck” projesiyle “TÜHİD Altın Pusula ‘Türkiye Markası’ Jüri Özel Ödülü”nü kazandı. Turkish Coffee Lady, kuruluşunun 5. yılında Virginia eyaletinin “2022 Başarı Hikayesi” olarak seçildi. White, 2020 yılında ise dünyanın ilk kahve diplomasisi vakfı olan Turkish Coffee Lady Foundation’ı kurdu. Yakın zamanda Gizem Şalcıgil White, VIP Alexandria Go Red for Women kampanyasında, derginin kapağında yer verilen 4 başarılı isimden biri oldu.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir