Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi: Rusya’ya en güzel cevap NATO’ya üyelik

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi: Rusya'ya en güzel cevap NATO'ya üyelik

Savaş istemediklerini ancak Rusya’nın da kolay ilerlemeyeceğini belirten Ukraynalı diplomat, Kiev yönetiminin krizin çözülmesi için diplomasiye bağlılığını teyit etti. Ancak diplomasinin işe yaramadığı görülürse en etkili yolun yaptırımlar olduğunu vurguladı.

Almanya’nın Kuzey Akım 2’yi rafa kaldırmasını ve diğer Batılı ülkelerin duyurduğu yaptırımları memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Büyükelçi Bodnar, diğer ülkelere de yaptırım çağrısında bulundu.

Bodnar, ‘Rusya’nın “Soğuk savaş dönemine döndük” sözlerine inanmamanızı davet ediyorum. Ukrayna şu an herhangi bir askeri birliğe üye değildir. Bizim için önemli olan Ukrayna’nın savunmasını sağlamak, her Ukraynalı ülkesini savunmaya hazır. Biz savaş istemiyoruz, savaşı provoke etmiyoruz. Şundan eminim ki Ukrayna ordusu ne kadar güçlü olursa Rusya’nın saldırma ihtimali o kadar düşük olur. Bu bağlamda Ukrayna’ya her türlü askeri desteği sağlamak önemli. Ukrayna’ya saldırı Rus toplumu arasında yaygın değil. Rusya Avrupa’nın güvenliğine tehdit oluşturuyor bu durumda en güzel cevap Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilmesiyle verilir.’ dedi.

Moskova-Kiev krizi: Rusya'nın olası işgal rotaları neler?

Moskova-Kiev krizi: Rusya’nın olası işgal rotaları neler?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.