Üniversite emekçileri rektörü mahkemeye verdi

Kars Kafkas Üniversitesi Konukevi’nde çalışan 9 personel, pandemi sürecinde tazminatları ödenmeden işten çıkarıldı. Emekçiler, hiçbir münasebet göstermeden işten çıkaran ve alacaklarını ödemeyen rektör ve öteki yetkilileri mahkemeye verdi. Rektörlük ise her geçen gün personel alacağı olduğu için en yüksek mevduat faizi oranında artan ödeme için Cumhurbaşkanlığından görüş bekliyor.

Kafkas Üniversitesi (KKÜ) Rektörlüğü Konukevi’nde çalışan 9 emekçi pandemi sürecinde işten çıkarıldı. Personeller, mahkemeye giderek işten çıkarılmaları nedeni ile rektörlükten tazminat talep etti. Mahkeme emekçileri haklı bularak, rektörlüğün tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme kararı sonrası çalışanlar, KKÜ Rektörlüğü’ne dilekçe vererek alacaklarını istedi. Fakat emekçilere geçen mühlete karşın hiç bir ödeme yapılmadı. Emekçiler bu kere alacaklarının  ödenmesi için icra süreci başlattı. Tekrar ödeme yapılmayınca emekçiler son deva olarak  KKÜ Rektörü Hüsnü Kapu ve tespit edilecek başka yetkilileri misyonda ihmalleri bulundukları gerekçesiyle mahkemeye verdiler.

“HEM DEVLET ZİYANA UĞRUYOR HEM BİZ MAĞDUR OLUYORUZ”

Yaklaşık iki yıldır işsiz kalmalarının yanı sıra tazminatlarınıda alamadıklarını belirten 15 ile 20 yıldır üniversitenin çalışanı olan Nihat Koçak, Sayım Kuyumcu, Nevzat Sual, Hürü Kuyumcu  ve Cengiz Çavdar  SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Pandemi sürecinde işten çıkarıldık. İşsiz kalmakla birlikte aile tertibimiz bozuldu. Rektörlük bizi Konukevi  ziyan ediyor diyerek işten çıkarırken, daha sonra bir çok  personel aldı. Koca üniversite  batakta mı ki bizim hakkettiğimiz paramızı ödemiyor. Alacaklarımız ödenmediği için rektörlüğü icraya verdik. Bu durumda alacaklarımıza en yüksek mevduat faizi uygulanacak. Bu formda hem biz hem de devet ziyana uğruyor” diye konuştular.

REKTÖRLÜK EVVEL “ÖDENEK YOK” DEDİ, SONRA GÖRÜŞ İSTEDİ

İşten çıkarılan emekçilerin hak ettikleri alacaklarını icra takibine karşın ödemeyen Kafkas Üniversitesi ise yaptığı açıklamada ödenek olmadığını ileri sürdü. Personellerin alacaklarını kabul eden rektörlük, icra takipli borçları için Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Arslan imzası ile 2 Temmuz 20211 tarihinde yaptığı birinci açıklamada Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığının bütçesinin uygun olmadığı için ödeme yapılamadığını bildirdi.

Yaklaşık 150 bin lira civarında olan ve her geçen gün yasal faizi ile birlikte artan alacaklarını tahsil edemeyen emekçilere 4 ay  sonra tekrar resmi yazı ile Rektör Hüsnü Kapu, “Gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Kâfi ödenek sağlandığı takdirde ödemeler gerçekleştirilecektir” karşılığını verdi.

Rektörlük, personellerin ısrarla alacaklarını talep etmesi üzerine bu sefer Ankara’dan görüş istediklerini bildirdi. Rektör Hüsnü Kapu imzası ile 12 Ocak 2022 de yapılan son açıklama ise şu halde;

“İşçi alacaklarının ödenmesi için Üniversitemiz Strateji Geliştirme Daire Başkanlığınca Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığına (Bütçe Genel Müdürlüğü) ile  Hazine ve Maliye Bakanlığı’na (Kamu Mali İdaresi ve Dönüşüm Genel Müdürlüğüne) üniversitemiz bütçesinden ödenip ödenmeyeceği ile ilgili görüş sorulmuş olup çalışmalarımız devam etmektedir” denildi.

“MİLLETİN, DEVLETE OLAN İTİMADINA ZİYAN VERİYORLAR”

İşten atılan çalışanların Avukatı Davet Arısoy ise mahkeme kararını umursamayan üniversite idaresi ile ilgili hukuku süreç başlattıklarını anlatarak şunları söyledi:

“İşçilerinin alın terini önemsemeyen yöneticiler, ne yazık ki milletin, devlete olan itimadına ziyan veriyor. Çalışanın fiyatını alın teri kurumadan ödeyiniz diyen bir dine mensup olduğunu argüman edenlerin devletin bütünlüğüne verdiği zararın bir örneğini daha gördük.

İlgililer hakkında yasal süreci başlattık. Umarın müvekkillerimin mutlaklaşmış mahkeme kararına dayanan hakları bir an evvel ödenir. Türkiye’nin esaslı üniversitelerinden biri olan Kafkas Üniversitesi’nin bu türlü bir mevzu ile anılması çok üzücü.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.