Yangından kaçamayan küçük hayvanlar toprağın altına saklanıyor

Hisarönü Mahallesi Bördübet ve Yedi Adalar bölgesinde 21 Haziran’da çıkan orman yangınının akabinde yanan alanlarda canlı kalmayı başaran hayvanların bulunması için gayret gösteriliyor.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri de yangının denetim altına alındığı noktalara giderek hayvanların saklanabileceği yerlerde çalışma yürütüyor.

HAYTAP Aydın Temsilcisi Mehmet Gürhan Tığoğlu, Marmaris’te yangının akabinde federasyon olarak hayvanları kurtarma çalışmasına katıldıklarını söyledi.

Gönüllüler hayvanlardan bir iz arıyor

Yangın bölgesinde canlı kalmayı başaran hayvanlara ulaşmak için gönüllülerin büyük efor sarf ettiğini anlatan Tığoğlu, “Hayvanların bir kısmı alevlerden kaçabiliyor, kaplumbağa, kirpi üzere hayvanlar ise toprağın altına saklanarak kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Gönüllülerimiz tüm günü yanan bölgelerde geçirerek hayvanlardan bir iz bulmaya çalışıyor. Bu sahiden samanlıkta iğne aramak üzere bir şey” dedi.

Çalışmalarda çok sayıda kaplumbağayı saklandıkları yerlerden çıkardıklarını vurgulayan Tığoğlu, şöyle konuştu:

“Yangında en şanssız olan maalesef kaplumbağalar oluyor. Tavşanları bizden kaçarken gördüğümüzde ziyan görmemiş olduklarına seviniyoruz. Küllerin ortasında artık onlar üzere düşünerek hareket ediyoruz. Zira hissediyorlar. Toprağın altına bir halde kazarak giriyorlar. Artlarında kesinlikle iz bırakıyorlar. Burada bir biçimde yangın çalışmaları tamamlandıktan, soğutulduktan sonra misyon başlıyor.”

“Beklemediğimiz yerlerden hayvanlar çıkıyor”

HAYTAP takımından Petek Işık Sezer de yangın başladıktan bir gün sonra bölgeye geldiklerini, yanan alanları taradıklarını söyledi.

Sezer, yangınlarda en çok kirpi ve kaplumbağaların mağdur olduğuna işaret ederek, “Yangının ortasında kalanlara maalesef bir şey yapamıyoruz ancak dere yataklarına, yollara kaçma uğraşı içindeyken bulmamız daha kolay oluyor. Bazen beklemediğimiz yerlerden hayvanlar çıkıyor. Hiç burada olmaz dediğimiz hayvanları görüyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl ilçede yaşanan yangında 90’dan fazla kaplumbağayı kurtardıklarını tabir eden Sezer, bu yıl arazi kaideleri nedeniyle çok fazla hayvana ulaşamadıklarını lakin arama çalışmalarının devam ettiğini lisana getirdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.