Bilimin Söyleyebildiği Kadarıyla Dünya’da Yaşamın Olmadığı Tek Yer

Etiyopya’nın jeotermal alanı Dallol asidik kaynaklarla dolu

Çalışma, sıvı suyun olduğu yerlerde bile yaşamın sınırlayıcı koşullarının belirlenmesi açısından anlamlı olabilir. Dünya üzerindeki en zorlu ortamlardan biri olan Dallol jeotermal bölgesi son derece sıcak, tuzlu ve asidiktir.
Göletler, gündüz sıcaklıklarının kış aylarında bile 45 santigrat dereceyi aştığı Etiyopya’daki Danakil Çöküntüsünde bulunan volkanik bir krater boyunca uzanıyor. Hiperasit tuz havuzlarından bazıları son derece negatif pH değerlerine sahiptir. Bir dizi testin ardından araştırmacılar göletlerde hiçbir yaşamın, hatta mikroorganizmaların bile bulunmadığını buldu.
“Önceki araştırmalara göre çok daha fazla sayıda örnek üzerinde analizler yaptıktan sonra, bu sıcak, aşırı asitli ve tuzlu havzalarda veya Kara olarak adlandırılan bitişikteki magnezyum açısından zengin tuz göllerinde “Sarı Göller,” mikrobiyal yaşamın olmadığını doğrulayabildik diyor,çalışmanın yazarı, Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nde biyolog olan Purificación López García.

Testler, gerçek mikrobiyal hücreler ile onları taklit edebilecek silikon açısından zengin mineral parçacıkları arasında ayrım yapmalarına olanak tanıdı; zira ikincisi “fosilleşmiş hücreler” olarak yorumlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx