Binance Davasında Kritik Son Hamleler: CZ Hapse Girecek mi?

Savcılar, Binance’in üst düzey yöneticilerinin yasaları kasıtlı olarak ihlal ettiğini söylüyor. Bu nedenle 4,3 milyar dolarlık tarihi cezanın haklı olduğunu iddia ediyorlar. 2023 Kasım’da Binance ve eski CEO’su Changpeng Zhao kara para aklama ve yaptırım ihlalleri suçlamalarından suçlu bulundu. Son bir gelişmede ABD savcıları hakimden Binance savunma anlaşmasını onaylamasını istedi.

Savcılar Binance anlaşmanın gerekçesini açıkladı ve onama istedi!

İtiraf anlaşması, Binance’in ABD tarihindeki 4,3 milyar dolarlık en büyük cezalardan birini ödemesini gerektiriyor. Anlaşma ayrıca Binance’in düzenlemelere uymasını sağlamak için beş yıl boyunca gözetim altında olmasını öngörüyor. Savcılar, Binance’in yasaları kasıtlı olarak ihlal ettiği söylüyor. Dahası, finansal sistemi savunmasız hale getirdiğini belirtiyor. Bu durumu göz önüne alarak, tarihi cezanın haklı olduğunu söylüyorlar. Savcılar, Binance’in bir para hizmeti işletmesi olarak kayıt yaptırmayı reddettiğini belirtiyor. Ayrıca, kara para aklamaya karşı önlemleri uygulamada başarısız olduğunu vurguluyor.

Savcılığa göre, bu eylemler Binance ve müşterilerini ABD finans sistemini “istismar etmek isteyenlere karşı savunmasız” bıraktı. Savcılar, cezaların haklı olduğunu şu ifadelerle belirtiyor:

Binance’in suiistimalinin niteliği ve ciddiyeti göz önüne alındığında – kasıtlıydı ve üst düzey yöneticiler tarafından yönetildi ve yüz milyonlarca dolarlık ikincil sonuçları oldu

Yasadışı finansal akışlar

Hazine Bakanlığı’nın savunma anlaşmasını duyuran Kasım ayı basın açıklamasına göre, Binance’in ihmalleri terörist grupların platformda işlem yapmasına izin verdi. Bu gruplar arasında Hamas’ın El Kassam Tugayları da yer alıyor. Ayrıca, Filistin İslami Cihadı (PIJ), El Kaide ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) de bulunuyor. Anlaşmaya göre platform aynı zamanda çocuk cinsel istismarı materyalleri satmaya yönelik web sitelerinin yanı sıra bilgisayar korsanları ve dolandırıcıların işlemlerini de kolaylaştırdı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance eski CEO’su Changpeng Zhao 175 milyon dolar kefaletle serbest kaldı. Mahkemenin planına göre CZ bu ay içinde cezai hüküm giyecekti. Ancak, federal bir mahkeme kısa süre önce cezasını Nisan ayı sonuna erteledi. Halihazırda Changpeng Zhao 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Ancak, uzmanlara göre muhtemelen savunma anlaşması kapsamında 18 aydan fazla ceza almayacak. Ayrıca CZ, 50 milyon dolar para cezası ödemeyi de kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx