Depremin ertesi günü hayat normale döndü: Japonya’da mühendislik zaferi

Japonya’daki depremde 48 kişi hayatını kaybetti, tsunami uyarısı kaldırıldı, arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Pasifik Deprem Kuşağı’nda bulunan Japonya’da depremin ertesi günü hayat normale döndü.

Pazartesi günkü felaketin sonuçları1923’te Tokyo’yu vuran büyük depremle karşılaştırıldığında ülkenin mühendislik zaferi açıkça ortaya çıkıyor.

KANTO MİLAT OLDU

Büyük Kanto Depremi şehrin büyük bir bölümünü yerle bir etmişti. Avrupa çizgisinde inşa edilen modern tuğla binalar yıkıldı.

Sonrasında Japonya’nın ilk depreme dayanıklı bina yönetmeliğinin hazırlanmasına yol açtı. O yıldan itibaren yeni binaların çelik ve betonla güçlendirilmesi kuralı uygulandı. 

1981’DE SIÇRAMA YAŞANDI

Ülke ne zaman büyük bir depremle sarsılsa, hasar incelendi ve yönetmelikler güncelledi. En büyük sıçrama 1981 yılında gerçekleşti ve sonrasında tüm yeni binalarda sismik izolasyon önlemlerinin alınması zorunlu hale geldi. Yine 1995’teki Kobe depreminden sonra daha çok ders çıkarıldı.

Başarının bir ölçütü de, 2011’de meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki depremde Tokyo’daki sarsıntı seviyesinin 5’e ulaşmasıydı. Bu, Japonya’nın başkentinin 1923’te yaşadığı sarsıntıyla aynıydı.

1923’te şehir yerle bir oldu; 140.000 kişi öldü. 2011’de devasa gökdelenler sallandı, pencereler paramparça oldu, ancak hiçbir büyük bina yıkılmadı. Binlerce insanı öldüren yerdeki sarsıntılar değil, tsunamiydi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx