Fransa’da eko-aktivistler Claude Monet’nin bir tablosunun üzerine çorba döktüler

Aktivistler bu şekilde iklime ve toplumsal krize dikkat çekmek istediler

Aktivistler bu şekilde iklime ve sosyal krize dikkat çekmek istedi. Avrupa Kopernik Gözlemevi’nin 12 aylık bir süre içinde ilk kez sanayi öncesi döneme göre 1,5°C’nin üzerinde bir ısınma gözlemlediği kaydedildi.

Aynı zamanda tarım, ülkenin sera gazı emisyonlarının %21’inden sorumludur ve seri üretim yoluyla biyolojik çeşitlilik kaybına ve toprağın yoksullaşmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Riposte Alimentaire, tüketicilerin sağlıklı ve besleyici gıdalara giderek daha az erişebildiğini vurguladı.

“Tepki vermezsek elimizde kalan tek bahar bu olacak. Geleceğin sanatçıları ne çizecek? Bahar olmazsa ne hayal edeceğiz?” – aktivistlere slogan attı.

1872 tarihli tablo koruyucu camın altında ama yine de uzmanların onu inceleyip onarması gerekiyor. Yerel yetkililer her iki aktivistin de tutuklandığını ancak ertesi gün serbest bırakıldığını bildirdi. Müzede sergilenen kültürel değerlere zarar verildiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Lyon Belediye Başkanı Grégory Doucet, “Monet’nin tablosuna yönelik eylemlerden” duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Aynı zamanda, “olağanüstü iklim koşulları koşullarında” ekolojiyle ilgili kaygıların “meşru” olduğunu da sözlerine ekledi.

Riposte Alimentaire kendisini çevre ve toplum için “radikal toplumsal değişimi teşvik etmeyi amaçlayan bir Fransız sivil direniş hareketi” olarak adlandırıyor. Aktivistler, “Sanatı seviyoruz, ancak geleceğin sanatçılarının yanan bir gezegende resim yapacak hiçbir şeyi olmayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx