İliç’te siyanür felaketi: Kim bu ABD’li şirket

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde devasa toprak kaymasında liçleme sahasındaki siyanür ve sülfürik asit dağlarının çöktüğü bildirildi. 9 kişiye ulaşılamadığını bildirenİçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, işçilerin 5’inin bir konteyner içinde, 3’ünün bir araç içinde yer aldığını, bir şoförün de kamyon içinde olduğunu açıkladı. Faciayla ilgili saha sorumlusu 4 kişi gözaltına alındı. Çöpler Altın Madeni’ni Anagold Madencilik Şirketi işletiyor. Anagold’un yüzde 80’i ABD merkezli altın maden şirketi SSR Mining’e, yüzde 20’si ise Çalık Grubu’na ait.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildiren Yerlikaya, “100 dönüme yayılan 10 milyon metreküplük topraktan bahsediyoruz. Adli ve idari soruşturma devam ediyor” dedi.

Yerlikaya, siyanür sızıntısına ilişkin de “Düzenli olarak yapılan ölçümler ve sonuçları açıklanıyor. Fırat Nehri boyunca numuneler alındı. Endişe edecek bir şey yok” ifadesini kullandı.

İŞÇİLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Bu arada toprak altında kalan 6 işçinin isimleri de belli oldu. Bu işçilerin Şaban Yılmaz, Kenan Öz, İbrahim Keklik, Adnan Keklik, Hüseyin Kaya ve Ramazan Çimen olduğu bildirildi.

“SON DENETİM AĞUSTOS AYINDA YAPILDI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da maden ocağına en son ağustos ayında denetim yapıldığını, bu denetimde de herhangi bir tespit bulunmadığını kaydetti. Bayraktar, “Bu zaman içinde ne olmuş olabilir, araştırmamız devam ediyor. En son denetim ağustos ayında yapıldı. İşletmenin ruhsatı var. Birinci önceliğimiz vatandaşlarımızı oradan çıkarabilmek” diye konuştu.

Siyanür tehlikesine ilişkin de konuşan Bakan Bayraktar, “Sürekli ölçümler yapılıyor. Şu anda endişe edilecek bir şey yok” dedi.

ANAGOLD MADENCİLİK’TEN YENİ AÇIKLAMA

Yaşanan faciaya ilişki Anagold Madencilik’ten bir açıklama daha geldi. Açıklama’da şu ifadelere yer verildi:

“Anagold Çöpler Altın Madeni olarak, işletmemizde yaşanan elim olayın ardından çalışanlarımızın ve ailelerinin bu zorlu süreçte yaşadıkları endişe ve belirsizlikten dolayı büyük bir üzüntü duyuyoruz. 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen toprak kayması ile ilgili olarak daha önceki açıklamamızda da belirttiğimiz üzere, olay meydana geldiği anda acil durum planı devreye alınmış, kurtarma operasyonları hemen başlatılmış ve halen devam etmektedir.

Şu ana kadar kayan toprak altında 9 çalışanımızın olduğu belirlenmiştir. Çalışma arkadaşlarımız için arama ve kurtarma çalışmaları sahamıza gelen tüm kamu kurum ve kuruluşların desteği ile devam etmektedir.

Anagold, olayın nedenlerini ve nasıl meydana geldiğini belirlemek için detaylı bir inceleme başlatmıştır. Profesyonel ekiplerimiz, olay yerinde ve ilgili kaynaklarda kapsamlı bir araştırma yapmaktadır. Bu inceleme süreci, şirketimizin ve diğer ilgili kuruluşların uzmanlarının katkılarıyla titizlikle yürütülmektedir. Buna göre;

· Yığın liç alanının kaymasından kaynaklı olarak bir kaza meydana gelmiştir.

· Konunun atık depolama havuzu ile bir ilgilisi yoktur. Atık depolama havuzumuz ile ilgili herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

· Karasu (Fırat) Nehri’ne herhangi bir siyanür akışı olmamıştır.

· Kayma nedeniyle çevresel herhangi bir kirlilik yaşanmamış olup buna rağmen gerekli tüm tedbirler hızlı bir şekilde alınarak saha kontrol altına alınmıştır.

6 noktadan yüzey suyu numunesi alınmıştır. Alınan numuneler normal değerlerdedir ve herhangi bir kirlenme söz konusu değildir.

Anagold, kamuoyunu olayın detayları konusunda tamamen bilgilendirecek ve nedenlerini net bir şekilde açıklayacaktır. Ayrıca, benzer durumların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusunda kararlıdır.

Şirketimiz, işçi sağlığı ve güvenliğini her zaman en üst düzeyde tutmayı taahhüt etmektedir. Bu nedenle, yaşanan olayın nedenlerini tam olarak anlamak ve benzer durumların tekrarlanmasını önlemek için gereken tüm adımları atmaya kararlıyız.

Kamuoyunu ve ilgili tarafları olayın gelişmeler konusunda düzenli olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

TUNCELİ VALİLİĞİ, ERZİNCAN’A GEÇİŞLERİ YASAKLADI

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan siyanürlü altın maden üretimi yapılan maden sahasında meydana gelen göçüğün ardından Erzincan’a geçişlerin 18 Şubat’a kadar yasakladığı kaydedildi.

Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesinde kapsamında Erzincan ilinde meydana gelen toprak kayması olayı ile ilgili eylem ve etkinlik düzenlemek amacıyla kişilerin ve araçlarının, ilimiz sınırları içerisinden Erzincan iline çıkışlarının 14.02.2024 günü saat: 00.01’den 18.02.2024 günü saat: 23.59’a kadar ilgili mevzuat çerçevesinde KISITLANMASI kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Odatv’ye konuşan Bağımsız Maden İş örgütlenme uzmanı Başaran Aksu, altın çıkarma işleminde öğütülen toprakların bulunduğu dağın çöktüğünü söyledi. Aksu, “Göçük çok büyük. Arkadaşları aradım herkes ağlıyor. Erzincan’dan AFAD kurtarma ekipleri yola çıktı. Göçük altında kalan işçi arkadaşlarımız olduğunu biliyoruz ancak sayı bilgisine şu an sahip değiliz.” dedi.

FELAKETE NEDEN OLAN SSR MİNİNG ŞİRKETİ KİMİN?

İlk olarak merkezi Kanada’nın Vancouver kentine kayıtlı olan SSR Mining 2020 yılında Alacer Gold ile birleştikten sonra genel merkezini Colorado’ya taşıdı. Rodney P. Antal şu ​​anda SSR madenciliğinin başkanı ve CEO’sudur.

Şirket hisseleri başta ABD, Toronto, Nasdaq ve Avustralya borsalarında işlem görüyor. Türkiye’deki Çöpler madeninin yanı sıra ABD Nevada’da Marigold, Kanada’da Seabee sahalarında altın, Arjantin’deki Puna sahasında ise gümüş üretiyor.

SSR Mining’in Erzincan İliç ve çevresindeki yerli ortağı Çalık Holding’e bağlı Lidya Madencilik. Çöpler madeninin sahibi olan Anagold’da SSR yüzde 80, Çalık Grubu yüzde 20 pay sahibi. SSR’nin iki şirketin ortaklığındaki Kartaltepe’de yüzde 50, Tunçpınar’da yüzde 30, Bakırtepe’de ise yüzde 70 hissesi bulunuyor.

Çöpler madeni SSR’nin en verimli sahasıydı. Şirketin Nasdaq’a bildirdiği 31 Aralık 2021 bilançosuna göre Çöpler’de 329 bin 276 ons altın üretilmiş.

Yıllık üretim ABD’deki Marigold’da 235 bin 282 ons, Kanada’daki Seabee’de ise 118 bin 888 ons seviyesinde. Çöpler sahasının 2021 yılı satış geliri 607.9 milyon dolar. Amortisman ve diğer giderlerin çıkmasından sonra faaliyet karı 201.3 milyon dolar. Sahanın toplam varlıkları da 2 milyar 290 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

SİYANÜR SIZINTISIYLA BİLİNEN ŞİRKETİN VERGİ BORCU SİLİNMİŞTİ

Çöpler Altın Madeni’ni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., maden sahasındaki siyanür sızıntısı ile daha önce de gündem oldu. Doğrulanan sızıntının miktarının 8 kg olduğu açıklandı.

Anagold’un vergi borcunun silindiği, şirketin yüzde 80 ortağı olan ABD’li altın madeni şirketi SSR Mining’in bilançosunda ortaya çıktı. Dokuz aylık konsolide verilerine göre SSR’nin 2023’te Türkiye’de silinen vergi borcu 7,2 milyon dolar.

MADEN OCAĞINDAKİ ÇÖKME

Dün (13 Şubat) 2021’de 50 ton siyanürlü suyun sızmasına rağmen kapatılmayan, kapasite artırımına onay verilen Erzincan İliç’te bulunan Çöpler Altın Madeni’nde yığın liç alanında çökme meydana geldi. İşçiler göçük altında kalırken tehlikeli kimyasallar toprağa karıştı. İçişleri Bakanlığı 667 çalışandan 9’una ulaşılamadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx