Köyün elektriğini kesip, ahırları tutuşturmuşlar

Sivas’ta Karalar köyünde dün sabaha doğru 6 farklı noktada çıkan yangında Tuncer Pürlü’ye ait ev ve traktör ile Lokman Kalın, Nusret Gülmez, Bekir Gülmez, Halim Pürlü’ye ait 5 ahır yandı. 15 büyükbaş ile kümes hayvanlarının da öldüğü yangında, ‘kundaklama’ ağırlık kazandı.

Jandarmanın yaptığı araştırmalarda saat 03.30 sıralarında önce köyün elektriğinin kesildiği, ardından da birbirinden farklı noktalarda ahır ve samanlıkların ateşe verildiği saptandı. Elektrik kesintisinin, köydeki bazı evlerde yer alan ve bataryası bulunmayan güvenlik kameralarının da devre dışı kalmasına neden olduğu belirlendi.

‘KESİN KUNDAKLAMA VAR’

Köy Muhtarı Turan Kandil, sabaha doğru olayın yaşandığını belirterek, “Yangında 15 büyükbaş öldü, samanlık ve ahırlar yandı. Köylülerimiz mağdur oldu. Bir kundaklama var. Bu evler birbirine yakın olsa, birbirinden alev sıçramış derdik. Ama evler ayrı yerde ve burada kesin olarak kundaklama var. Köyden şüphelendiğimiz kimse yok ama güvenlik güçlerimiz çalışıyor, faillerin yakalanmasını bekliyoruz. Herkes mağdur oldu” dedi.

‘KİMSEYİ SUÇLAYAMIYORUZ’

12 büyükbaşı yangında ölen Lokman Kalın’ın amca oğlu Harun Kalın ise “Köyde bu zamana kadar söyle bir olay olmadı. Kimseyle husumetimiz de yok. Devletimize güveniyoruz. Hem zararlarımızı karşılayacak, hem de failleri bulacaklar. Köydeki bir büyüğümüz namaza kalkınca yangını fark etmiş.

Haber verince hayvanların bir kısmı kurtuldu. Bunu yapanın kim olduğunu bilmiyoruz. Köy içinden veya dışından biri mi belli değil. Hem hayvan kayıplarımız var hem de samanlıklar zarar gördü. Şu an kimseyi suçlayamıyoruz. Köy küçük olduğu için herkes birbirini tanır. Kimin yaptığını tahmin bile edemiyoruz” dedi.

HAYVANLARI KURTARMAK İÇİN YANAN AHIRA DALDI

Köydeki yangında 3 büyükbaşı ölen Nusret Gülmez’in eşi Meryem Gülmez (63) olay sırasında yaşadıklarını gözyaşları ile anlattı. Yangını fark edince hayvanlarını kurtarmak için yanan ahıra girdiğini, el ve yüzünden yaralandığını anlatan Meryem Gülmez, “Yangını görünce ahıra koştum, hayvanların bazıları cansız yatıyordu, bir tanesini çıkarabildim. Eşim alevlerden dolayı içeriye giremedi, ben girdim.

3 büyükbaş hayvanımız  vardı. Biri hamileydi. Bir tanesi boğa, biri de inekti. Ben hayvanların bağıra bağıra ölmesine üzülüyorum. Tavuk, civciv de vardı içlerinde. Camdan hava alarak onları kurtarmaya çalıştım” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir