Limonlu tatlı severlere: Limonlu tiramisu tarifi, nasıl yapılır?

Tiramisu dünya genelinde en popüler olan tatlılardan bir tanesidir. Klasik tiramisu tarifinden farklı olarak limonlu tiramisu da oldukça beğenilen bir tariftir. Keskin tadı ve kremsi kıvamıyla limonlu tatlı severler için mükemmel bir tatlıdır.

Limonlu tiramisu tarifini yapmak için öncelikle benmari usulü kreması hazırlanır. Bunun için kaynayan suyun üzerine ısıya dayanıklı bir cam kâse koyulur ve yumurta sarısı ile şeker koyu kıvam alana kadar çırpılır. Hazırlanan krema soğuması için kenara alınır.

Soğuyan kremanın içerisine peynir eklenir ve pürüzsüz kıvam alana kadar çırpılır. Limon kabuğu rendesini, limon suyunu ve vanilyayı eklenip tekrar çırpılır. Ayrı bir kabın içerisinde krema sertleşene kadar çırpılır ve azar azar krema karışımının içerisine eklenerek söndürmeden karıştırılır.

Kedi dili bisküvileri ıslatmak için limon suyu ve su ile bir karışım hazırlanır. Oluşan bu karışımın içerisine kedi dili bisküvileri batırılır ve tiramisu için alt taban hazırlanır. Hazırlanan tabanın üzerine krema karışımını yarısı sürülür. Üzerine tekrar ıslatılmış kedi dili bisküvileri sıralanır. Kalan krema karışımı ile kedi dili bisküvilerinin üstü kapatılır ve buzdolabında soğumaya bırakılır.

Lezzetiyle damaklarınızı şenlendirecek, limonlu tatlı severleri mutlu edecek limonlu tiramisu tarifi…

LİMONLU TİRAMİSU TARİFİ

Limonlu Tiramisu Tarifi İçin Malzemeler;

Kreması için;

  • 3-4 yemek kaşığı taze limon suyu,
  • 4 adet yumurta sarısı,
  • 125 gram toz şeker,
  • 300 ml krema (soğuk),
  • 400 gram Mascarpone peyniri ya da krem peynir
  • 2 adet limonun kabuğu rendesi,
  • 1 çay kaşığı vanilya

Bisküvileri için;

  • Kedi dili bisküvi,
  • 2 yemek kaşığı taze limon suyu,
  • 240 ml su

Limonlu Tiramisu Tarifi Nasıl Yapılır?

Adım 1

Limonlu tiramisu tarifini yapmaya öncelikle kremasını hazırlamaktan başlıyoruz. Bunun için bir tencereye su koyun ve kaynamaya bırakın. Benmari usulü pişirme yöntemi için ısıya dayanıklı cam bir kâseyi kaynayan suyun üzerine koyun.

Kâsenin içerisine yumurta sarılarını ve şekeri ekleyin. Şeker eriyip koyu muhallebi kıvamı alana kadar çırpın. Koyulaşan kremayı ocaktan alın ve soğuması için bir kenara kaldırın.

Adım 2

Soğuyan kremanın içerisine Mascarpone peyniri ya da krem peyniri ilave edin. Pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çırpın. Limon kabuğu rendesini, limon suyunu ve vanilyayı ekleyip tekrar çırpın.

Adım 3

Başka bir kabın içerisinde kremayı sertleşene kadar yüksek devirde çırpın. Çırpılmış kremanın önce 1/3’nü krema karışımına ekleyin ve spatula ile söndürmeden nazikçe karıştırın. Sonra kalanı da ekleyip tekrar karıştırın.

Adım 4

Kremayı hazırladıktan sonra kenara alın ve limon şurubunu hazırlamak için sığ bir kabın içerisinde limon suyu ve suyu karıştırın. Kenara alın.

Adım 5

Kedi dili bisküvilerini hazırladığınız limon şurubu içerisine 1-2 saniye batırın. Islattığınız kedi dili bisküvilerini orta boy bir kabın dibine dizin. Bu şekilde bir taban hazırlayın. Tabanı oluşturduğunuz kedi dili bisküvilerinin üzerine kremanın yarısını yayın. Onun üzerine bir kat daha ıslatılmış kedi dili bisküvi dizin ve kalan kremayı üzerine yayın.

Adım 6

Hazırladığınız limonlu tiramisuyu en az 6 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın. Servis etmeden önce üzerine limon kabuğu rendeleyip süsleyin.

Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx