Radar devri sona eriyor: Starlink yeni hizmetini duyurdu!

SpaceX, uydu aracılığıyla “mevcut LTE telefonlara” hücresel bağlantı sunmayı planlayan “Starlink Direct to Cell” hizmetini tanıtmak için yeni bir web sayfası yayınladı.

PCMag’in bu hafta başında yayına girdiğini bildirdiği web sitesi, hizmetin başlangıçta 2024’te mesajlaşma hizmetleriyle sınırlı olacağını, 2025’te ise IoT cihazları için desteğin yanı sıra ses ve veri işlevselliğinin de geleceğini belirtiyor.

HÜCRESEL VERİ İLE DOĞRUDAN UYDULAR ÜZERİNDEN İLETİŞİM KURULABİLECEK

SpaceX’in sitede yer alan haberinde “Direct to Cell, gökyüzünü görebildiğiniz her yerde mevcut hücresel veri – LTE telefonlarla çalışır. Donanım, aygıt yazılımı veya özel uygulamalarda herhangi bir değişiklik gerekmez ve metin, ses ve veriye sorunsuz erişim sağlar.” ifadelerine yer verildi.

Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi geçen yıl ABD’li ortağı T-Mobile ile birlikte bu hizmet için planlarını açıklamıştı. Saniyede iki ila dört megabit arasında olduğu tahmin edilen hızlarla hizmetin karasal standartlara göre nispeten yavaş olması muhtemeldir, ancak faydası kapsama alanının genişliğinde olacaktır.

T-Mobile’ın geçen yıl yaptığı basın açıklamasında hizmetin “ABD kıtasının hemen her yerinde, Hawaii’de, Alaska’nın bazı bölgelerinde, Porto Riko’da ve karasularında, hatta T-Mobile’ın şebekesinin sinyali dışında bile” kullanılabileceği belirtiliyor.

UYDU BAĞLANTISI SON YILLARIN EN BÜYÜK TRENDLERİNDEN BİRİ OLDU

Uydu bağlantısı son yıllarda akıllı telefonlar için büyüyen bir trend oldu. Apple geçtiğimiz yıl telefonlarına, iPhone 14 ve daha yeni cihazların acil durumlarda uydu aracılığıyla sınırlı mesaj ve konum bilgisi göndermesine olanak tanıyan bir Acil SOS özelliği ekledi.

Bu arada AT&T destekli hücresel uydu şirketi AST SpaceMobile, geçtiğimiz ay modifiye edilmemiş bir akıllı telefondan 5G üzerinden ilk uydu aramasını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx